Testovanie na koronavírus ponúka aj nemocnica v Žiline, ale denná kapacita je obmedzená

Koronavírus
Foto: Zsolt Czegledi/MTI via AP.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorili v spolupráci so spoločnosťou Klinická biochémia, s. r. o. mobilné odberné miesto na testovanie ochorenia COVID-19.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. Podľa jej slov je testovacie pracovisko otvorené každý pracovný deň od 8:00 do 12:30.

Mobilné odberné miesto zriadila žilinská nemocnica pri vstupe do areálu z Nemocničnej ulice. „Vzorky odoberajú naši zamestnanci, ich vyhodnotenie a organizácia pacientov je v réžii spoločnosti Klinická biochémia, s.r.o. Otestovať sa môžu prísť len objednaní pacienti, ktorí spĺňajú podmienky z hľadiska usmernenia hlavného hygienika, takže im žiadanku na vyšetrenie vystaví ich všeobecný lekár, alebo pacienti, ktorí sa chcú otestovať preventívne na vlastné náklady ako samoplatcovia,“ zdôraznil medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik s tým, že za prvé štyri dni prevádzky tu otestovali už 78 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Denná testovacia kapacita je podľa Zátekovej 20 až 25 ľudí. „Na odber je potrebné sa vopred objednať, pacienti nie sú testovaní bez lekárskej indikácie alebo uhradenia poplatku pre samoplatcov. Žiadame preto záujemcov, aby nevstupovali do areálu nemocnice k mobilnému odbernému miestu bez telefonického potvrdenia termínu. Objednať sa na odber je možné iba telefonicky, nie osobne v priestoroch odberného miesta,“ upozornila hovorkyňa nemocnice.

Pacientom zároveň odporúča pri testovaní uprednostniť formu drive-through a na odber sa dostaviť automobilom. „Vyšetrenie realizujeme Real-Time PCR testom, ktorý v reálnom čase detekuje prítomnosť genetickej informácie vírusu SARS-CoV-2. Záchytnosť je vyššia ako u akéhokoľvek iného testu v súčasnosti a ide o typ testu, ktorý odporúča a realizuje aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky či Svetová zdravotnícka organizácia,“ doplnila Jarmila Melegová zo spoločnosti Klinická biochémia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor BízikJarmila MelegováLenka Záteková
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaKlinická biochémia