Testovanie rýchlou PCR diagnostikou je ohrozené, ANS žiada urýchlené uvoľnenie financií

Medical healthcare holding COVID 19 , Coronavirus swab collection kit, wearing PPE protective suit mask gloves, test tube for taking OP NP patient specimen sample,PCR DNA testing protocol process
Rýchla PCR diagnostika na Slovensku je ohrozená. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v piatok informovala zdravotné poisťovne a Ministerstvo zdravotníctva SR, že ak nedôjde k urýchlenému zabezpečeniu financovania diagnostických setov pre rýchlu PCR diagnostiku, nebudú môcť nemocnice združené v ANS naďalej zabezpečovať testovanie touto metódou.

Ide o financovanie rýchlej PCR diagnostiky mimo paušálnych platieb a nad rámec doterajších zmlúv. Ako uvádza ANS vo vyhlásení, obracajú sa na Ministerstvo financií SR s požiadavkou o urýchlené uvoľnenie viazaných finančných prostriedkov vo výške 232 miliónov eur pre rezort zdravotníctva do konca roku 2021.

Viac o téme: Koronavírus

„Ide o nevyhnutný krok, keďže ide o novú metódu, ktorá výrazne pomáha pri diagnostike pacientov s diagnózou COVID-19,“ uvádza asociácia s tým, že zástupcovia zdravotných poisťovní deklarovali, že po uvoľnení finančných prostriedkov z rozpočtu pre rezort zdravotníctva pre rok 2021 viazaných opatrením Ministerstva financií SR sú pripravené a zaviazali sa hradiť rýchlu PCR diagnostiku v zmysle požiadavky ANS.

ANS na stretnutí informovala zástupcov zdravotných poisťovní a MZ SR, že ak nedôjde k urýchlenému zabezpečeniu financovania diagnostických setov pre rýchlu PCR diagnostiku, nebudú môcť nemocnice združené v ANS naďalej zabezpečovať testovanie touto metódou.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaMF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR