Tínedžer s nádorom na mozgu čaká na operáciu, národný ústav a klinika sa však nevedia dohodnúť

pacient, nemocnica
Výskum ukázal, ktoré zdravotné problémy najviac súvisia s hospitalizáciou pacientov s COVID-19. Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 7. októbra 17:35

Chlapec s nádorom na mozgu čaká na operáciu, Neurocentrum Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a Neurochirurgická klinika nemocnice L. Dérera sa však nevedia dohodnúť.

Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela chce, aby hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraj Šteňo prišiel dieťa zoperovať do Národného ústavu alebo by sa celá operácia aj starostlivosť po nej uskutočnila na neurochirurgickej klinike v nemocnici pre dospelých.

V hre nie je len osud tohto pacienta

Na tlačovom brífingu požiadal ministerku zdravotníctva o stanovisko, nakoľko 15-ročný chlapec už jednu operáciu na národnom ústave absolvoval, potrebuje však ďalšiu.

Nepochybili sme, poskytli sme zdravotnú starostlivosť správne, komplikácia, ktorá po operačnom zákroku nastala, je žiaľ jedna z možných komplikácií, ktorý takýto zákrok má,“ uviedol Ladislav Kužela. Táto situácia podľa neho nie je ľahká pre všetkých zúčastnených, v hre nie je len osud tohto pacienta, ale aj ostatných.

NÚDCH pracuje tak, ako všetky celosvetové ústavy tohto typu, pre každého náročného pacienta majú vytvorenú skupinu expertov, ktorá zasadá hneď po príjme pacienta. „Vždy bolo, je aj bude prvoradým pre náš národný ústav riešenie každého jednotlivého pacienta. Postupujeme tak, aby sme poskytli tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť a aby bola čo najbezpečnejšia,“ konštatoval Kužela.

V prípade chlapca experti následne zhodnotili, že je pacient stabilizovaný a nie je potrebný neodkladný chirurgický zákrok. „Postup sme konzultovali s prestížnym zahraničným pracoviskom, ktoré odobrilo náš postup. Vítam, že sa prípadu ujal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý vydá konečný verdikt,“ povedal Kužela.

Prevoz je rizikový

Generálny riaditeľ NÚDCH nechce podstúpiť riziko, že bude chlapec po náročnej operácii prevážaný, chce aby sa operácia aj pooperačná starostlivosť vykonala na jednom mieste.

Čo sa týka prevozov, to, že niečo fungovalo 25 rokov neznamená, že to tak musí pokračovať ďalej. Kolegovia z neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice (UN) dlhé roky pomáhali pacientom aj našej nemocnici. Manažment, žiaľ, nebol v úplnom súlade s tým, čo medicína v dnešnej dobe potrebuje, ale zároveň sa prispôsoboval podmienkam, aké boli na Slovensku,“ uviedol Ladislav Kužela.

Ako informoval, momentálne majú pod jednou strechou pracovisko, kde majú tím špecialistov, ktorí sa vedia pred, počas a po operácii o pacienta postarať.

Generálny riaditeľ NÚDCH chce, aby hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraj Šteňo prišiel dieťa zoperovať do Národného ústavu alebo by sa celá operácia aj starostlivosť po nej uskutočnila na neurochirurgickej klinike L. Dérera.

Pán Šteňo sa vyjadril, že na prístrojoch, ktoré máme, nie je zvyknutý pracovať, preto som sa spojil s pani riaditeľkou Univerzitnej nemocnice, je ochotná celý tím pána profesora Šteňa aj príslušné prístrojové vybavenie zapožičať na našu pôdu. Odozva na toto už nebola,“ uzavrel Kužela. Národný ústav je podľa neho plne pripravený pomôcť so všetkými odborníkmi.

Väčšie riziko

Nemienime tolerovať, čo sa deje,“ konštatoval hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu Juraj Šteňo. Ako informoval, NÚDCH prístrojovo zariadil neurocentrum bez akejkoľvek koordinácie s Neurochirurgickou klinikou LF UK a UN Bratislava.

Nemali sme možnosť oboznámiť sa s koncepciou Neurocentra, skrátka sme boli odstrihnutí,“ informoval Juraj Šteňo. Transport medzi klinikou a národným ústavom podľa neho nie je rizikový. „Takýto transport sa realizoval 25 rokov, nikto z mojich kolegov si nepamätá na jediný prípad poškodenia zdravia,“ povedal Juraj Šteňo.

Riešenie by bolo podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu jednoduché. „Riešením je to, aby sme urobili to, čo sme robili 25 rokov. Prijali by sme chlapca a o všetko by sme sa postarali,“ povedal Juraj Šteňo. Ako informoval, dieťa má aj ďalšie zdravotné problémy a nemôže byť len v starostlivosti internistov z Neurochirurgickej kliniky LF UK Bratislava. „Môže byť odoperované, ale potom musí byť presunuté do NÚDCH. Pri tých všetkých ochoreniach sa, bohužiaľ, bude treba modliť, aby to všetko dobre dopadlo, aby to všetky ostatné orgány zniesli,“ informoval Juraj Šteňo.

Prednosta Neurochirurgickej kliniky LFUK a UNB Andrej Šteňo sa pýta, prečo by mali v takomto komplikovanom prípade navrhovať niečo iné, ako to, čo fungovalo 25 rokov. „Transporty nie sú nikdy ideálne. Problém je ten, či je väčšie riziko menej neskúsený tím alebo či je benefitom pre pacienta operácia skúsenejším tímom,“ konštatoval Andrej Šteňo.

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby sa „okamžite obrátila na hlavného odborníka MZ SR pre neurochirurgiu a spoločne našli odborne najlepší postup a spôsob poskytnutia najvhodnejšej formy zdravotnej starostlivosti pre detského pacienta tak, aby nekonaním neohrozovali ďalej jeho život a zdravie,“ uviedol v reakcii prezident SLK Marián Kollár.

Slovenská lekárska komora kritizuje najmä fakt, že bezmocný pacient ostal opäť na poslednom mieste a obviňuje ministerku Kalavskú, že popri presadzovaní a uspokojovaní svojich ambícií zabúda na pacienta.

Ministerka odvolala Juraja Šteňa

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v reakcii na vojnu nemocníc odvolala odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraja Šteňa. Informovala o tom na tlačovom brífingu.

V tomto prípade zlyhala podľa ministerky komunikácia a lekárska slušnosť.

Pacient a jeho rodičia nemajú byť rukojemníkmi. Nemajú riešiť, či niekto niečo vie robiť, kde to vedia lepšie robiť a zúfalo prosiť,“ konštatovala šéfka rezortu.

Ako povedala, nedokáže posudzovať výkony špičkových neurochirurgov, ale dovolí si posudzovať morálku pri konaní a postupovaní jednotlivých ľudí.

Pacientovi, matke aj rodine by sa malo ponúknuť najlepšie riešenie. Pre mňa ako pre ministra je nekceptovateľné, aby po Slovensku obehávali MR snímky mozgu detí. Nemôže sa to diať, považujem to za hrubé porušenie lekárskej etiky,“ informovala Kalavská.

Rozhodne matka

Je podľa nej čudné, že odvtedy, ako je ministerka, rieši len jednu špecializáciu. „Neurochirurgov si veľmi vážim, ale nie som tu na to, aby som povedala, kto je z nich najlepší,“ konštatovala ministerka. Ako povedala, prijme rozhodnutia, aby sa táto situácia už nezopakovala.

Najviac mi je ľúto tej zúfalej ženy a chlapca. Neviem vyhodnotiť, ktorý postup je najlepší, som za alternatívu ponechať dieťa v detskej nemocnici a poskytnúť všetky prístroje, aby sa operácia urobila v NÚDCH, ale budeme plne rešpektovať rozhodnutie matky,“ informovala ministerka.

Všetci odborníci podľa Kalavskej budú rešpektovať rozhodnutia rodiny a robiť všetko pre záchranu pacienta.

Riaditeľka UNB Renáta Vandriaková potvrdila, že ponuka, aby si Juraj Šteňo z Neurochirurgickej kliniky nemocnice L. Dérera zobral tím a prístroje do NÚDCH, naďalej trvá.

Z nádoru odstránili len minimálnu časť

Na prípad poukázal portál Noviny.sk koncom septembra. 15-ročný Lukáš má nádor na mozgu a bojuje o život. Jednu operáciu už na oddelení Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) absolvoval, rodičia však tvrdia, že väčšinu nálezu mu v hlave nechali.

Ako informoval portál Aktuality.sk koncom minulého týždňa, chlapec potrebuje ďalšiu operáciu, a to v čo najkratšom čase. Tu však vzniká problém v dohode medzi Neurocentrom NÚDCH a neurochirurgickou klinikou L. Dérera.

Tá je teraz určená pre dospelých pacientov, deti v nej ale operovali desiatky rokov až do marca 2019. NÚDCH je určená pre deti, lekári v nej však majú s operáciami tohto typu menej skúseností.

Dôkazom toho je, podľa lekárov z dospelej Neurochirurgickej kliniky LFUK a UNB aj fakt, že chlapca už na detskej klinike raz operovali, a to 22. júla 2019. Po magnetickej rezonancii, ktorú pacientovi robili dva dni po operácii, však zistili, že z tuhej časti nádoru odstránili len minimálnu časť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrej ŠteňoJuraj ŠteňoLadislav Kužela
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNÚDCH Národný ústav detských chorôbUNB Univerzitná nemocnica Bratislava