Tip od čitateľa: Na košickom urgentnom príjme sa čaká aj celý deň

Urgentný príjem, čakanie, seniori
Na košickom urgentnom príjme sa čaká aj celý deň. Foto: vZdravotníctve.sk
  • aktualizované 21. apríla 09:58

Na redakciu portálu vZdravotníctve.sk sa v utorok večer obrátil čitateľ s nepríjemnou príhodou z košického urgentného príjmu. Tvrdí, že jeho 88-ročný otec tam po nešťastnom páde celý deň čaká na potrebné vyšetrenia.

„Otec spadol v obchode a ľudia mu o deviatej ráno privolali sanitku. Až o pol siedmej večer som sa dozvedel, že je urgentnom príjme a že tam sedí celý deň,“ uviedol čitateľ, ktorý priložil aj niekoľko fotografií z oddelenia urgentného príjmu.

Urgentný príjem, čakanie, seniori
Na košickom urgentnom príjme sa čaká aj celý deň. Foto: vZdravotníctve.sk

Podobne totiž podľa neho na vyšetrenia hodiny čakajú aj ďalší pacienti vo vysokom veku. Jeho otec pritom ešte ani pred deviatou večer, teda takmer dvanásť hodín po neštastnom páde, nebol na urgente vybavený.

Zmena vedenia

Ide o urgent Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP), ktorá v máji minulého roka zmenila vedenie po tom, čo ho odvolal vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Dôvodom malo byť „zefektívnenie procesov riadenia nemocnice s dôrazom na interné procesy organizácie“. Koncom septembra 2020 Ministerstvo zdravotníctva SR vyhlásilo výberové konania aj na obsadenie miest členov štatutárneho orgánu.

Nové vedenie odhalilo niekoľkomiliónové straty. Dlh UNLP Košice voči štátu bol aj po opakovaných oddlženiach vo výške 90 miliónov eur. Investičný dlh na objektoch odhadli na 160 miliónov eur.

Nová klimatizácia

Nové vedenie napriek tomu investovalo finančné prostriedky neštandardne. V septembri minulého roka išli na prieskum do nemocnice poslanci z parlamentného zdravotníckeho výboru kvôli šťažnostiam zamestnancov.

Urgentný príjem, čakanie, seniori
Na košickom urgentnom príjme sa čaká aj celý deň. Foto: vZdravotníctve.sk

Riaditeľ dal miesto nemocničných priestorov, operačných sál, jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) alebo pacientskych izieb zrekonštruovať kancelárie, vybavil ich klimatizáciou. V niektorých priestoroch je pritom podľa zamestnancov počas leta aj 40 stupňov Celzia.

Rovnako si mediálnu pozornosť získal aj incident, ktorý sa odohral pri prijatí pacientky na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Tá na sociálnych sieťach neskôr tvrdila, že jej zamestnanci hrozili odobratím dieťaťa, ak si nenechá spraviť antigénový test na COVID-19, čo nemocnica popiera.

COVID situácia

V súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 bola situácia v nemocnici kritická najmä na prelome januára a februára 2021, v súčasnosti by mala byť na JIS aj oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) stabilizovaná.

Urgentný príjem, čakanie, seniori
Na košickom urgentnom príjme sa čaká aj celý deň. Foto: vZdravotníctve.sk

Preto by čakacie doby na urgentom príjme nemali byť také extrémne. Portál vZdravotníctve.sk sa situáciu pokúšal preveriť. Zaujímalo nás, či ide o výnimočnú situáciu, vyťažený zdravotnícky personál alebo bežnú prax.

Hovorkyňa nemocnica Monika Krišková reagovala nasledovne: „Už niekoľko mesiacov pretrváva aj na Slovensku pandémia koronavírusu. Kvôli tejto situáciu sme aj v Košiciach museli upraviť fungovanie urgentných príjmov nemocnice.  V bežnom čase fungujú pre všetkých pacientov dva urgenty nemocnice – na Rastislavovej ulici a tiež na Tr. SNP.  Kvôli epidemickej situácii však boli rozdelené pred pár mesiacmi na červený, ktorý slúži výlučne COVID pacientom, aby sme ochránili pred nákazou ostatných, a tzv. biely urgent, ktorý je na Tr. SNP a je určený pre všetkých neCOVIDových pacientov, čím vznikol aj oveľa väčší nápor na tento urgent na Tr. SNP. Vzhľadom na nárast objemu zdravotnej starostlivosti je možné, že čakacie doby na tomto pracovisku sú predĺžené. Nemáme však informácie, že by malo ísť až o taký časový rozsah, ako píšete.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek KrajčíMonika Krišková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice