Transplantácie na Slovensku zažili historicky úspešný rok, ale na čakacích listinách je stále množstvo pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Operácia v nemocnici. Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš

Vlani vykonali v nemocniciach 259 transplantácií orgánov, pre Slovensko to bol v tejto oblasti historicky najúspešnejší rok. Na sobotňajšej tlačovej konferencii o tom informoval prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa. Ako spresnil, z tohto počtu transplantovali 197 obličiek, 21 sŕdc a 41 pečení.

„Napriek všetkým našim snahám je stále na čakacích listinách množstvo pacientov, ktorých jedinou šancou je úspešná transplantácia,“ povedal.

Väčšina z 313 čakateľov potrebuje obličky, na srdce čaká 36 pacientov, transplantáciu pečene aktuálne potrebuje sedem pacientov. Rovnako sedem ľudí čaká na pľúca, takéto transplantácie sa však u nás nerobia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že darcovstvo a transplantácie je jedna z ťažiskových oblastí, ktorými sa bude Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v budúcnosti zaoberať.

Počet darcov klesol, ale čakatelia nepribudli

„Plánujeme sa zamerať na odbery obličiek od živých darcov, výmenné, párové a reťazové transplantácie. Chceme posilniť odberový program od darcov so zastavenou srdcovou činnosťou,“ povedal minister. Doplnil, že počas pandémie koronavírusu klesol počet darcov, nenarástol však počet čakateľov.

„Napriek pandémii by som bol veľmi rád, keby sa nám aj tento rok podarilo prekonať počet 259 transplantácií za vlaňajšok,“ dodal šéf rezortu.

Hlavný transplantačný koordinátor MZ SR Martin Chrastina informoval, že vlani bolo takmer 100 mŕtvych darcov orgánov a 21 živých. Ako doplnil, v rámci darcovskej a transplantačnej aktivity sa Slovensko posunulo na úroveň vyspelých európskych krajín.

„Kedysi sme boli na chvoste Európy, čo už nie je pravda. Posunuli sme sa medzi krajiny, ako je napríklad Švédsko. Predbehli sme Nemecko, dostali sme sa na úroveň Švajčiarska alebo Fínska,“ konštatoval.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Proces darcovstva je transparentný

Kampaň v oblasti darcovstva a transplantácie Sedem životov má podľa hlavnej odborníčky MZ SR pre orgánové transplantácie Zuzany Žilinskej veľký význam.

„Čím viac budeme všetci vedieť o darcovstve a transplantáciách, tým sa ľahšie bude rozvíjať odberový a transplantačný program. Ide o to, aby všetci vedeli a verili tomu, že proces darcovstva je transparentný, že nejde o obchodovanie s ľudskými orgánmi, ale že nimi liečime pacientov,“ povedala.

Ako doplnila, tento rok bude mať kampaň Sedem životov novú tému s názvom Čiara života. „Jej ideou je ukázať, že darcovstvom orgánov si po smrti môžeme predĺžiť život tým, že niekomu inému zachránime život. Akoby ten orgán žil v tele druhého človeka,“ uzavrela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboslav BeňaMarek KrajčíMartin ChrastinaZuzana Žilinská
Firmy a inštitúcie Slovenská transplantologická