Trenčianska nemocnica plánuje nový chirurgický pavilón

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Architekt.jpg
Foto: Pixabay.com

Výstavba nového chirurgického pavilónu vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne je nevyhnutná. Chýba urgentný príjem, operačné sály podľa primára anestéziológie nevyhovujú.

Fakultná nemocnica v  Trenčíne potrebuje nové priestory. Výstavba nového pavilónu, ktorý by vyriešil situáciu s chýbajúcim urgentným príjmom a nedostatkom miesta, je však aj po šiestich rokoch stále v rovine úvah a plánov.

Situácia s priestormi v nemocnici je pritom podľa slov primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Daniela Krausa nevyhovujúca. „V súčasnosti už nie je možné takto pracovať, urgentný príjem vôbec nemáme. Operačné sály nevyhovujú počtom ani priestorovo, nie sú v jednej budove,“ uviedol Kraus.

„Potrebujeme nový chirurgický pavilón, kde by boli zjednotené všetky chirurgické obory, urgentný príjem a ARO,“ hovorí Kraus s tým, že okruh pôsobnosti trenčianskej nemocnice sa za posledné roky veľmi rozrástol.

„Pacienti sem chodia aj z okolitých regiónov, stúpa aj počet operácií, stúpa ich rozsah a náročnosť výkonov. Faktom je tiež, že národ starne, ľudia, ktorí idú na operácie, sú stále starší. Predoperačná aj pooperačná starostlivosť si vyžaduje stále lepšiu techniku aj nároky na personál. Veríme, že sa nový pavilón podarí postaviť, bez neho si neviem predstaviť ďalšie pôsobenie,“ dodal Kraus.

O výstavbe uvažujú už dlhšie

Počet operácií sa v nemocnici za desať rokov takmer zdvojnásobil, v roku 2005 ich bolo takmer osemtisíc, za minulý rok takmer 15-tisíc. O výstavbe nového pavilónu nemocnica podľa slov hovorkyne nemocnice Petry Gembešovej uvažuje už dlhšie.

„Jeho umiestnenie je naplánované za chirurgickým pavilónom s prepojením naň. Hlavným cieľom je zefektívnenie procesov poskytovanej starostlivosti, najmä jej akútnej zložky, a rozvoj zdravotníctva na regionálnej úrovni. Nové operačné sály by umožnili vykonávať širšiu škálu operačných výkonov a skvalitniť aj pooperačnú starostlivosť,“ povedala Gembešová.

Súčasťou nového pavilónu by bol aj urgentný príjem, všetky operačné sály, centrálna sterilizácia, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na streche pavilónu by mala byť umiestnená pristávacia plocha pre vrtuľníky. O tomto zámere už nemocnica informovala aj mesto.

Nároky na priestorové možnosti v nemocnici podľa Gembešovej neustále rastú. „Zvyšujú sa rôzne epidemiologické riziká, ktoré v súčasných podmienkach nie sme schopní v plnej miere uspokojiť. Taktiež sa rozširuje portfólio poskytovaných zdravotných výkonov a záujem lekárov implementovať nové metódy v zdravotnej starostlivosti,“ spresnila Gembešová.

Náklady zatiaľ nevyčíslili

Peniaze na výstavbu nového pavilónu plánuje nemocnica žiadať prostredníctvom výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu a ministerstva zdravotníctva. Aké budú náklady na stavbu, zatiaľ nemocnica nevie. „Momentálne nedisponujeme aktualizovanými rozpočtovými dátami, prebieha aktualizácia celého projektu nového pavilónu,“ dodala Gembešová.

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ o zámere výstavby nového chirurgického pavilónu nemocnica neinformovala. „Otázka financovania uvedenej investície bude predmetom posudzovania na úrovni ministerstva zdravotníctva po doručení komplexných informácií o zámere,“ informovala hovorkyňa ministerstva Stanislava Pondelová.

Pred šiestimi rokmi trenčianska fakultná nemocnica pritom so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z eurofondov na vybudovanie nového pavilónu neuspela. V novom pavilóne mali byť operačné sály, oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny a centrálny urgentný príjem. Stalo sa tak napriek tomu, že nemocnica na vlastné náklady vypracovala projekt v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur.

Náklady na výstavbu nového pavilónu boli v roku 2010 viac ako 11 miliónov eur, z nich asi sedem miliónov mala stáť stavebná časť a zvyšok prístrojové a technické vybavenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica v Trenčíne