Trenčianska nemocnica zakročila proti kampani odborárov, dala odstrániť ich billboard

Fakultná nemocnica v Trenčíne
Fakultná nemocnica v Trenčíne. Foto: Ilustračné, SITA/Richard Nemec

Trenčianska nemocnica zakročila proti odborárskej kampani zameranej na dodržiavanie personálnych normatívov v nemocniciach.

V tlačovej správe to uviedli Lekárske odborové združenie (LOZ) a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). Ako ďalej informovali, reklamná firma im oznámila, že ich billboard v Trenčíne nemôže byť viac umiestnený v areáli nemocnice.

Odstránenie plagátu podľa LOZ iniciovalo vedenie nemocnice. Fakultná nemocnica Trenčín v reakcii uviedla, že v meste sú aj iné vhodné miesta pre reklamu.

Dotazník pre pacientov

Odborári v marci spustili celoslovenskú kampaň „Nekrič na sestru, napíš ministerstvu“.

„Nerozumiem, ako môže tlak na dodržiavanie nariadení na ochranu pacientov vadiť vedeniu nemocnice, ktoré je platené za to, aby nemocnica dobre fungovala pre pacientov. Nemocnica v Trenčíne dokonca zakročila a požiadala billboardovú spoločnosť, aby naša kampaň nebola na objednanej a zaplatenej ploche, ktorá je na pozemku nemocnice,“ povedal predseda LOZ Peter Visolajský.

Kampaň mala podnietiť pacientov, aby v prípade, keď majú pocit, že na niektorom oddelení je nedostatok personálu, alebo sestra nemá dosť času venovať sa im, upozornili na to v dotazníku. LOZ aj OZ SaPA vo svojom vyhlásení informovali, že od pacientov a ich príbuzných zatiaľ dostali podozrenia na nedostatok personálu na oddeleniach viacerých nemocníc.

„Spracovali sme podnety na nemocnice v Žiline, Leviciach, Trenčíne, Galante, Topoľčanoch, Humennom, Nitre a v Bardejove a oficiálne sme požiadali Ministerstvo zdravotníctva SR o prešetrenie situácie. Nemocnice v Nitre a Trenčíne podľa medializovaných informácií pochybenia priznali,“ píše sa v správe.

Nemocnica plní normatívy

Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedla Fakultná nemocnica Trenčín, aj napriek pretrvávajúcemu nedostatku zdravotníckeho personálu, ktorý je dlhoročným problémom nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy, plní nemocnica predpísané minimálne personálne normatívy na svojich oddeleniach. Jej prvoradým záujmom je zachovanie bezpečnosti pacienta pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

„Fakultná nemocnica Trenčín akceptuje právo na uvedenú externú komunikáciu LOZ, nestotožňuje sa však s umiestnením billboardu pred vstupom do areálu nemocnice ani s textom, ktorý je podľa nás zavádzajúci,“ informovala trenčianska nemocnica. V meste je podľa nej množstvo iných miest vhodných na umiestnenie billboardu.

„Rovnako sa nestotožňujeme s priznaním pochybenia tak, ako je v správe ďalej uvedené. Nemáme vedomosť o takomto vyjadrení z našej strany v súvislosti s nedostatkom personálu na oddeleniach,“ uzavrela nemocnica.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Visolajský
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica v TrenčíneLOZ Lekárske odborové združenieOZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek