Trenčiansky samosprávny kraj si ponechá svoje nemocnice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sídlo TSK
Foto: SITA/Tomáš Somr

Chce investovať do ich rozvoja. Bude však chcieť aj viac peňazí od zdravotných poisťovní.

Trenčiansky samosprávny kraj si chce naďalej ponechať krajské nemocnice v Prievidzi, Považskej Bystrici a Myjave vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Naďalej chce investovať do ich rozvoja, modernizácie a do zlepšovania poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Vyplynulo to z rokovania Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja, na ktorom sa poslanci venovali len problematike zdravotníctva. O výsledkoch rokovania informovala Veronika Rezáková z Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Len za posledných päť rokov kraj investoval do vybavenia nemocníc modernými prístrojmi, do vybudovania nových pracovísk a do rekonštrukcií oddelení takmer 18 miliónov eur.

Ministerstvo so župnými nemocnicami počíta

Cieľom je, aby pacienti vo všetkých troch krajských nemocniciach našli komplexnú zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou.

„V rámci svojej nedávnej návštevy krajských nemocníc ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská potvrdila, že so župnými nemocnicami sa v rámci pripravovanej stratifikácie nemocníc aj naďalej počíta. Zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja preto aj oficiálne požiada ministerstvo o ich zachovanie v sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Župné nemocnice sú v jednotlivých regiónoch dominantnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, pričom pokrývajú rozsiahle spádové územia obyvateľov,“ uviedla Rezáková.

Krajskí poslanci tiež navrhli vytvorenie pracovnej skupiny pre zdravotníctvo, ktorá bude poradným orgánom predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku.

Požiadajú o úpravu siete

Poslanci tiež odporučili županovi Jaroslavovi Baškovi požiadať ministerstvo zdravotníctva o novelizáciu nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Tento právny predpis by mal podľa nich zohľadňovať aj také faktory, akými sú reálne potreby zdravotnej starostlivosti, chorobnosť, úmrtnosť alebo geografické podmienky.

Normatív poskytovateľov navrhujú vyjadriť počtom lekárskych miest na počet obyvateľov jednotlivých okresov. Toto opatrenie by mohlo pomôcť zlepšiť dostupnosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Budú chcieť viac peňazí od poisťovní

Župným nemocniciam krajskí poslanci uložili povinnosť rokovať so zdravotnými poisťovňami o navýšení objemu finančných prostriedkov na úhradu zdravotnej starostlivosti so zohľadnením náročnosti diagnóz pacientov a ekonomicky oprávnených nákladov.

Župné nemocnice vzhľadom na veľké územie, ktoré ako dominantný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v regióne obsluhujú, poskytujú zdravotnú starostlivosť medicínsky a finančne náročným pacientom, čo preukázalo aj hodnotenie organizáciou INEKO.

Premietnutie náročnosti diagnóz prijímaných pacientov do výšky platieb za poskytnuté výkony budú preto nemocnice požadovať od všetkých zdravotných poisťovní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nemocnica MyjavaNemocnica Považská Bystrica