Trénované psy pri detekcii koronavírusu tromfnú aj antigénové testy. Štúdie v praxi potvrdilo Thajsko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pes, polícia, letisko
Infekciu koronavírusom dokázali vyňuchať s presnosťou na viac ako 90 percent. Foto: ilustračné, Getty Images

Až dve májové štúdie dokazujú, že na detekciu prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 u človeka nie je nutné odoberať jeho vzorky slín či iných telesných tekutín. S pomerne vysokou presnosťou sa dajú využiť napríklad aj cvičené psy.

Infekciu koronavírusom dokázali vyňuchať s presnosťou na viac ako 90 percent. Nie je to síce porovnateľné s výsledkami PCR testov, no niektoré antigénové testy tromfnú určite. Mohli by predstavovať vhodnú metódu na hromadný skríning.

Dotyčný nakazený pritom nemusí mať žiadne príznaky, ako uvádza James Logan z London School of Hygiene and Tropical Medicine, spoluautor jednej zo štúdií, podľa odborného časopisu The Scientist.

Skvelé výsledky

Logan spolu s kolegami vyškolil Ashera, Kypa, Lexiho, Marlowa, Millieho a Talu, aby upozornili svojich trénerov, keď zachytia „vôňu“ vírusu SARS-CoV-2 na odevoch infikovaných ľudí. Aj keď to každý zo psov robí iným spôsobom, výsledky sú skvelé.

Ich úspešnosť, teda schopnosť nájsť pozitívne vzorky, sa pohybuje v rozmedzí od 82 do 94 percent. A aj keď PCR testy majú citlivosť na úrovni 97 percent, u antigénových hovoríme približne o úrovni 58 až 77 percent v závislosti od výrobcu.

Negatívne vzorky dokázali vycvičené psy odhaliť s presnosťou na 76 až 92 percent. Čo sa týka druhej štúdie, tam sa pri špecifickom výcviku psov zamerali na detekciu potu.

Cítia pot

Celkovo sa druhej štúdie zúčastnilo 335 ľudí, z ktorých 109 bolo pozitívne testovaných na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 pomocou PCR testu. Všetkým handričkou pretreli podpazušie a následne ju vložili do nádoby.

Francúzske psy boli ešte šikovnejšie ako tie britské.

Deväť trénovaných psov podľa veterinárnej školy vo Francúzsku následne s 97-percentnou citlivosťou našlo pozitívne vzorky, pričom negatívne vzorky odhalili s 91-percentnou úspešnosťou.

Logan tiež analýzou prchavých organických zlúčenín prítomných vo vzorkách od infikovaných a neinfikovaných účastníkov štúdie potvrdil, vírus má určitý zápachový profil, ktorý pravdepodobne zachytávajú psy.

Z praxe

Pozitívne výsledky už máme aj z praxe, napríklad v Thajsku trénovaní labradorskí retrieveri vyšetrujú vzorky s presnosťou na 95 percent, avšak s výnimkou prípadov, keď sa blíži čas večere.

„17:00 je čas ich večere. Keď je približne 16:30, začnú byť rozptýlení, takže už ich naozaj nemôžete nechať pracovať. A nemôžeme ich nechať pracovať ani po večeri, pretože si potrebujú zdriemnuť,“ vysvetlila agentúre AP vedúca thajského výskumného tímu Kaywalee Chatdarongová.

„Sú to živé zvieratá a my musíme brať do úvahy ich potreby a emócie,“ dodala. Napriek tomu by sa cvičené psy v budúcnosti mohli využívať na letiskách či v rámci hromadných podujatí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe James LoganKaywalee Chatdarongová
Firmy a inštitúcie London School of Hygiene and Tropical Medicine