Tretia dávka vakcíny je kľúčová, Česi skrátili čakaciu dobu na jej podanie

Očkovanie, koronavírus
Tretia dávka je prednostne určená ľuďom nad 60 rokov a chronicky chorým pacientom. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Obyvatelia Česka vo veku nad 60 rokov a chronickí pacienti sa môžu od stredy dať očkovať posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu už po piatich mesiacoch od druhej dávky.

„Pre ďalšie vekové skupiny to pustíme, čo najskôr ako to bude možné,“ povedal už skôr o očkovaní treťou dávkou český premiér v demisii Andrej Babiš (ANO). Informuje o tom portál TN.cz.

Očkovať budú aj deti

Doteraz v ČR očkovali posilňujúcou dávkou po šiestich mesiacoch, ale vláda sa to rozhodla zmeniť, pretože účinnosť očkovacích látok postupom času klesá. Odborníci sa zhodujú, že tretia dávka vakcíny je kľúčová.

Viac o téme: Koronavírus

Už od polovice decembra plánuje české ministerstvo zdravotníctva začať aj očkovanie detí vo veku od päť rokov. Kandidát na post ministra zdravotníctva Vlastimil Válek v stredu oznámil, že vakcíny pre deti do Česka prídu už 13. decembra.

Epidémia sa spomaľuje

Podľa údajov zverejnených v stredu sa zdá, že epidémia sa v ČR spomaľuje. V utorok testy v krajine odhalili 21 973 nakazených, v rovnaký deň pred týždňom to bolo 25 873. Aj tak však ide o piaty najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

„Celý rad indikátorov ukazuje spomaľovanie rastu vírusovej nálože v populácii,“ povedal hovorca rezortu zdravotníctva Daniel Köppl. Napríklad reprodukčné číslo kleslo pod hodnotu 1, a to prvý raz od augusta. Týždenná incidencia tiež mierne klesla.

Priemerný počet nákaz za sedem dní je momentálne na úrovni 1 193 na 100-tisíc obyvateľov. V pondelok to bolo 1 230 na 100-tisíc obyvateľov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrej Babiš