Tretia dávka vakcíny od AstraZeneca zvyšuje imunitu proti variantu omikron

AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Výskumníci z Oxfordskej univerzity zistili, že tretia dávka vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca aj konzorcia PfizerBioNTech značne zvyšuje imunitnú reakciu voči variantu koronavírusu omikron.

Viac o téme: Koronavírus

Laboratórna štúdia, ktorá ešte neprešla ďalšou vedeckou kontrolou, porovnávala úroveň protilátok zo vzoriek krvi ľudí, ktorí dostali dve a tri dávky očkovacích látok. Dve dávky poskytli oveľa menšiu ochranu proti omikronu ako proti predchádzajúcim variantom, hladiny neutralizačných protilátok po tretej dávke však prudko vzrástli.

„Skrátka možno povedať, že titer neutralizačných protilátok proti omikronu je posilnený po tretej dávke vakcíny, čo znamená, že kampaň na nasadenie posilňovacích vakcín by mala poskytnúť značnú ochranu proti infekcii omikronom,“ uvádzajú vedci v štúdii.

Výskumníci tiež zistili, že neočkovaní ľudia, ktorí sa vyliečili z COVID-19, majú pravdepodobne „malú ochranu pred opätovnou infekciou omikronom“. Môžu však mať určitú ochranu pred vážnym priebehom ochorenia.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechPfizer