Tretina Slovákov si koronavírus priviezla zo zahraničia. Kde sa nakazil zvyšok?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, covid 19
Ministerstvo zdravoníctva z preventívnych dôvodov neodporúča realizovať návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti či organizovať rodinné oslavy. Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Bob Edme)

Jedna tretina nakazených na Slovensku sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) preto prijíma preventívne opatrenia na ochranu zdravia ľudí.

„Situáciu s COVID-19 máme vďaka intenzívnej každodennej práci pod kontrolou, pripravených je približne 2 000 pľúcnych ventilácií a podporných dýchacích prístrojov, nemocnice v prípade potreby vedia okamžite reprofilizovať lôžka, ochranných pomôcok máme dostatok, na dennej báze monitorujeme situáciu, konzultujeme ju s odborníkmi a predvídavo nastavujeme opatrenia,“ uviedlo v pondelok v stanovisku MZ SR.

„Nosenie rúška, dostatočný odstup od ostatných a hygiena rúk, to sú tri základné oblasti, ktoré nás preventívne chránia pred novým koronavírusom,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Športové kempy len s negatívnym testom

Pandemická komisia vlády SR odporučila od 16. septembra celoplošne zakázať hromadné podujatia, napríklad konferencie, v ubytovacích zariadeniach a v prevádzkach verejného stravovania, s výnimkou svadieb a karov.

Viac o téme: Koronavírus

„Stanovené budú aj podmienky pre športové kempy, kde účastníci budú musieť mať negatívny test na COVID-19 nie starší ako 96 hodín, nesmú mať príznaky respiračného ochorenia, účastníci budú musieť počas konania kempu dodržiavať spoločnú izoláciu,“ vysvetlil prezident Slovenskej spoločnosti infektológov, člen Pandemickej komisie vlády SR a Konzília odborníkov Pavol Jarčuška.

Od 1. októbra by celoplošne malo na Slovensku na svadbách platiť obmedzenie maximálneho počtu 30 ľudí. V zelených okresoch na exteriérových hromadných podujatiach by mal byť limit 200 osôb, pri interiérových hromadných podujatiach 100 ľudí. V oranžových a červených okresoch by mal byť limit pri vonkajších hromadných podujatiach 100 osôb, v interiéri 50 ľudí.

Rúška v školách budú povinné dlhšie

Povinnosť nosenia rúšok na školách sa predĺžila do konca septembra. „Rozhodli sme sa pre tento krok z dôvodu ochrany zdravia a zabráneniu šírenia vírusu medzi žiakmi. Hoci nosenie rúška je na prvom stupni dobrovoľné, aj najmenším ho odporúčam, a prosím rodičov o edukáciu detičiek a vysvetlenie dôležitosti nosenia rúška,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ochorenie COVID-19 ohrozuje najmä starších ľudí a osoby s oslabenou imunitou. „Z preventívnych dôvodov odporúčame nerealizovať návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti, neorganizovať rodinné oslavy a ako prevenciu očkovanie proti pneumokokom a chrípke,“ zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva.

Pandemická komisia vlády SR zároveň na pondelkové rokovanie Ústredného krízového štábu SR odporučila uzatvorenie hraníc s Ukrajinou, zaradenie Českej republiky vzhľadom na veľký denný nárast nakazených medzi rizikové krajiny, Rakúsko a Maďarsko zaradiť medzi krajiny s nepriaznivou prognózou. Švédsko, Bulharsko a Kanadu navrhujú zaradiť medzi nové menej rizikové krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíPavol Jarčuška
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚstredný krízový štáb SR