Trump má optimistický výhľad do budúcnosti, na jar má byť dostatok vakcín pre každého Američana

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP

Americký prezident Donald Trump v piatok vyslovil očakávanie, že do apríla budúceho roka bude vyrobených dostatok vakcín proti ochoreniu COVID-19 tak, aby boli dostupné pre všetkých občanov Spojených štátov.

Viac o téme: Koronavírus

Podotkol, že prvé dávky budú distribuovať ešte v tomto roku po schválení liekov.

Tri vakcíny sú v poslednej fáze testovania

Trump považuje za „historický pokrok“, že sa už tri vakcíny ocitli v poslednej fáze testovania. Podľa 74-ročného Newyorčana by sa do konca tohto roka mohlo vyrobiť najmenej 100 miliónov dávok.

„Každý mesiac budú k dispozícii stovky miliónov dávok a očakávame, že do apríla 2021 budeme mať dostatok vakcín pre každého Američana,“ povedal v poradí 45. prezident USA. „Myslím si, že distribúcia pôjde ešte rýchlejšie, ako si väčšina ľudí myslí,“ dodal.

Trumpov optimizmus niektorí spochybňujú

Vakcinácia sa všeobecne považuje za jednu z najlepších metód zastavenia šíriaceho sa koronavírusu, ktorý si dosiaľ po celom svete vyžiadal takmer milión obetí, z toho v Spojených štátoch vyše 200-tisíc.

Trumpov optimistický výhľad však spochybnil riaditeľ centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield, ktorý sa domnieva, že bezpečná a účinná vakcína bude dostupná pre širokú verejnosť až v druhom alebo treťom štvrťroku 2021.

Trumpov protikandidát v novembrových prezidentských voľbách Joe Biden poznamenal, že sa dá zaočkovať, až keď bezpečnosť vakcíny potvrdí americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anthony FauciDonald TrumpJoe BidenRobert Redfield