Trump verí, že vakcína proti koronavírusu je na dosah. USA si už objednali 100 miliónov dávok

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/(AP Photo/Patrick Semansky, File)

Americká vláda zaplatí farmaceutickej spoločnosti Pfizer takmer dve miliardy dolárov (1,73 miliardy eur) za decembrové dodanie 100 miliónov dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja. Oznámil to v stredu americký minister zdravotníctva Alex Azar.

Na základe dohody by mohla vláda kúpiť aj ďalších 500 miliónov dávok, dodal Azar. „Musia byť, samozrejme, bezpečné a efektívne“ a schválené americkou Správou potravín a liečiv (FDA), uviedol minister pre stanicu Fox News.

Americké firmy vyvíjajú päť vakcín

Podpísaním kontraktu stúpol počet potenciálnych vakcín proti koronavírusu, ktoré vyvíjajú rôzne americké firmy so štátnou finančnou podporou, na päť.

Prezident Donald Trump na utorkovom brífingu povedal, že „vakcíny budú dostupné oveľa skôr, než by to ktokoľvek pokladal za možné“.

Konečné fázy testovania

Spoločnosť Pfizer Inc. vyvíja svoju vakcínu v spolupráci s biotechnologickou firmou BioNTech SE. Spoločnosti uviedli, že Američania dostanú vakcínu zadarmo.

Na celom svete sú v súčasnosti v rôznych štádiách testovania približne dve desiatky vakcín, pričom viaceré vstupujú v rámci testov, ktoré majú overiť ich efektívnosť, do konečných fáz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alex AzarDonald Trump
Firmy a inštitúcie BioNTech SEFDA Americká Správa potravín a liečivPfizer