Týždeň mozgu ponúkne aj diskusie s odborníkmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mozog_neurony.jpg
Foto: Pixabay.com

Organizátori podujatí si tiež pripravili prednášky o mozgu či rôzne workshopy.

Slovensko sa aj tento rok pripojí k celosvetovej aktivite Týždeň mozgu. Stane sa tak od 12. do 18. marca.

Vďaka podpore Ministerstva zdravotníctva SR vznikol komplexný vzdelávací a preventívny projekt Zaostrené na Alzheimerovu chorobu, v rámci ktorého sa verejnosť dozvie viac o prevencii a ochrane kognitívneho zdravia so zameraním na predchádzanie rozvoju neurodegeneratívnych ochorení, ktoré postihujú mozog.

Slovenská verejnosť bude mať možnosť vypočuť si prednášky o mozgu a zapojiť sa do zaujímavých workshopov a diskusií s uznávanými odborníkmi.

Počet pacientov bude rásť

Na Slovensku neexistujú presné štatistiky o počte pacientov, ale odhaduje sa, že Alzheimerovou chorobou trpí takmer 60 000 pacientov, o ktorých sa stará približne 150 000 opatrovateľov. Predpokladá sa, že do roku 2040 vzrastie počet pacientov až trojnásobne, na 180 000.

„Napriek tomu, že ide o pomerne rozšírené ochorenie, s fungovaním nášho mozgu sa stále spája veľa mýtov, ktoré sa snažíme uviesť na pravú mieru,“ uviedla Mária Čunderlíková, podpredsedníčka Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti.

„Pre správne fungovanie mozgu je veľmi dôležité pravidelne ho zaťažovať, trénovať, ale na druhej strane nepreťažovať. Tréning pamäti nám pomáha vytvárať nové spojenia medzi neurónmi. Mnohí pacienti si na začiatku ochorenia problémy nepripúšťajú alebo trpia pocitmi hanby. Veľké množstvo pacientov nie je vôbec alebo je nesprávne diagnostikovaných. Preto je veľmi dôležité, aby ľudia poznali prvé prejavy demencií a išli so svojím podozrením k lekárovi,“ vyjadril sa neurológ Michal Minár.

Súčasťou celosvetovej iniciatívy Týždeň mozgu, ktorú na Slovensko prináša Slovenská Alzheimerova spoločnosť, budú nasledovné podujatia určené pre širokú verejnosť:

  • Košice, 12. marca – podujatie Nebojme sa demencie, Poslucháreň P2, Ústav sociálnej a behaviorálnej medicíny LF UPJŠ v Košiciach, Trieda SNP 1, od 15:00 do 17:30.
  • Banská Bystrica, 13. marca – podujatie Zaostrené na Alzheimerovu chorobu, Diecézne centrum Jána Pavla II., Kapitulská 21, Banská Bystrica, o 16:30.
  • Bratislava, 15. marca – podujatie Pohni mozgom!, Martinus, Obchodná 26, Bratislava, o 18:00.

Opatrovatelia tápajú

Väčšina chorých prežije najdlhšie obdobie ochorenia v kruhu svojej rodiny.

„Opatrovatelia veľakrát nevedia, ako sa majú správne o pacienta starať, potrebujú poradiť, ako majú správne reagovať a uľahčiť situáciu nielen sebe, ale aj pacientovi. Práve preto vznikli publikácie Demencia a zmyslové poruchy, Zaostrené na Alzheimerovu chorobu a Aktívne proti Alzheimerovej chorobe, ktoré im pomôžu čo najlepšie zvládnuť starostlivosť o pacienta. Ochorenie sa síce nedá vyliečiť, ale ak sa správne spojí farmakologická liečba a kognitívny tréning, je predpoklad, že pacient prežije kvalitnejší život,“ dodala Mária Čunderlíková.

Informácie agentúre SITA poskytla Adriana Tužinská z agentúry Neuropea.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať