U ruských netopierov objavili dva nové koronavírusy podobné SARS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Netopier
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Netopiere sú známe zdroje zoonotických koronavírusov (CoV), teda takých, ktoré sú prenosné medzi zvieratami a ľuďmi. Za posledných dvadsať rokov tieto vírusy spôsobili dve prepuknutia epidémie ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) u ľudí.

V roku 2002 to bol SARS-CoV-1, ten sa obmedzil na Áziu. V súčasnosti v celom svete cirkuluje SARS-CoV-2, prvýkrát objavený v decembri roku 2019 takisto v Ázii. Teraz však podobné vírusy objavili aj u netopierov podkovárov v Rusku.

Niekoľko druhov týchto netopierov žije vo veľkej časti Eurázie a severnej Afriky. Odborníci predpokladajú, že práve oni sú a budú hostiteľmi mnohých zatiaľ neidentifikovaných koronavírusov podobných SARS.

Khosta-1 a Khosta-2

Skupina ruských vedcov vedená doktorom Sergejom Alkhovskijom z Gamalejovho národného výskumného centra identifikovala dva nové koronavírusy v populácii ruských podkovárov ešte v minulom roku.

Ich zistenia poskytujú informácie o genetickej diverzite koronavírusov u netopierov, ako aj o regionálnych a časových podmienkach, ktoré môžu podporovať šírenie infekcie. Štúdia bola zatiaľ nerevidovaná, ale už publikovaná na serveri bioRxiv.

Alkhovskij spolu s kolegami zhromaždil 120 perorálnych (sliny) a 77 fekálnych vzoriek od piatich druhov podkovárov. Koronavírusy sa im podarilo „oddeliť“ a identifikovať dva nové druhy patriace pod β-koronavírusy (betakoronavírusy).

Pomenovali ich BtCoV/Khosta-1/Rh/Rusko/2020 a BtCoV/Khosta-2/Rh/Rusko/2020 alebo skrátene Khosta-1 a Khosta-2.

Bulharsko a Keňa

Ich ďalšia genetická analýza ukázala, že organizácia genómu týchto dvoch koronavírusov sa najvýznamnejšie podobá na dva koronavírusy podobné SARS identifikovaných už u bulharských a kenských podkovárov v rokoch 2008 a 2007.

Na rozdiel od koronavírusov podobných SARS nájdených vo východnej Ázii, týmto koronavírusom chýba ORF8, neštrukturálny proteín, ktorý je prítomný v SARS-CoV 1 a 2. Nejde teda úplne o rovnaké CoV, aké spôsobili epidémie v roku 2002/2003 a 2019/2020.

Khosta-1 sa veľmi podobá na SARS-CoV-2 a iné čínske koronavírusy, ale najväčšia podobnosť má rozhodne s bulharským CoV objaveným v roku 2008.

Zaujímavé však je, že konkrétne štrukturálne proteíny Khosta-1 sa viac podobajú tým, ktoré sa nachádzajú v kenskom CoV objavenom v roku 2007.

Čo sa týka Khosta-2, pri ňom sa zistilo, že sa všeobecne menej podobá tým CoV, ktoré prenášajú netopiere a na aké sa podobá Khosta-1. Je tiež približne rovnako podobný už predtým identifikovaným CoV ako je podobný Khosta-1.

Západná línia koronavírusov

Kvôli nedostatku génu ORF8 sa zdá, že tieto dva nové koronavírusy vytvárajú obraz „západnej“ línie koronavírusov podobných SARS, ktorá je odlišná od „východnej“ línie obsahujúcej SARS-CoV a SARS-CoV-2.

Či sa z nich môžu vyvinúť nové epidémie zatiaľ jasné nie je. Diverzita, prevalencia, množstvo hostiteľov a úroveň ohrozenia človeka sa ešte len budú stanovovať.

Autori štúdie sa domnievajú, že rozdiel v týchto dvoch vírusoch môže byť spôsobený vysokou populačnou hustotou netopierov žijúcich v ruských jaskyniach, ako uvádza portál Medical News.

Kvôli rýchlej mutácii a genetickej výmene medzi vírusmi existuje neustály príliv nových vírusov, ktoré sa pravdepodobne budú pravidelne vyskytovať v populáciách cirkulujúcich netopierov.

Tieto typy štúdií pomáhajú identifikovať kmene, ktoré sa v budúcnosti môžu stať obávanými variantmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sergej Alkhovskij
Firmy a inštitúcie Gamalejovo národné výskumné centrum