Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ÚDZS
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič
3. 10. 2018 14:50 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

ÚDZS preveruje zdravotnú starostlivosť na bratislavskej neurochirurgii

Objavili sa totiž podozrenia o dvojitých čakacích listinách na operačné výkony na Neurochirurgickej klinike LF UK a UNB

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) preveruje starostlivosť na Neurochirurgickej klinike LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Informoval o tom úrad vo svojom stanovisku.

Reagoval tak na medializované informácie, podľa ktorých je ÚDZS v prípade neurochirurgickej kliniky nečinný. Objavili sa totiž podozrenia o dvojitých čakacích listinách na operačné výkony na klinike.

Úrad na základe medializovaných informácií a vlastnej rizikovej analýzy začal z vlastnej iniciatívy vykonávať dva dohľady – prvý 28. februára 2018 a druhý 6. marca 2018.

Dohľady má na starosti pobočka úradu v Bratislave a ešte sa neskončili. Úrad o nich môže informovať až po ukončení.

Kontroluje zdravotné poisťovne

V nadväznosti na uznesenie Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo predseda úradu zriadil odbornú komisiu.

Tá má preskúmať dodržiavanie štandardného poskytovania zdravotnej starostlivosti na neurochirurgickej klinike.

Na základe rozhodnutia členov komisie začal 1. októbra 2018 úrad kontrolovať všetky zdravotné poisťovne.

Všímal si zoznam a vyraďovanie poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti na neurochirurgii. Úrad si vyžiadal podklady aj od UNB.

Povinnosti má aj poskytovateľ

ÚDZS má právomoc preverovať, či zdravotná poisťovňa postupuje v súlade so zákonom. Podľa neho musí zdravotná poisťovňa zaradiť poistenca do zoznamu na návrh poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Musí tiež kontrolovať opodstatnenosť zaradenia poistenca do zoznamu a jeho vedenie v zozname, a to prostredníctvom revízneho lekára.

„Zaraďovanie a vyraďovanie poistencov do a zo zoznamu je v plnej kompetencii a zodpovednosti príslušného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ píše sa v stanovisku úradu.

Poskytovateľ tiež musí prostredníctvom vnútorných noriem manažovať zaraďovanie a vyraďovanie poistencov do a zo zoznamu a určiť zamestnanca pracoviska, ktorý za to bude zodpovedný.

Odporúčané články

Krajčí sa v prípade stratifikácie obáva dlhšieho čakania na výkony Pacientovi v nitrianskej nemocnici operovali nesprávne koleno

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X