Vládu od dohody s LOZ delí 40 miliónov eur, neprospievajú jej ani Matovičove ultimáta a útoky na lekárov

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 22. novembra 2022, 15:10

Vládu od dohody s Lekárskym odborovým združením (LOZ) o platoch lekárov delí 40 miliónov eur. Po utorkovom rokovaní na Ministerstve zdravotníctva SR to povedal predseda LOZ Peter Visolajský.

„Blížime sa k dohode, je to otázka ochoty ministra financií,“ povedal. Sumu 40 miliónov eur považuje Visolajský za čiastku, ktorá je v rozpočte zdravotníctva zanedbateľná.

Výpovede lekárov pribúdajú

Visolajský poukázal na to, že dostali informácie o ďalších výpovediach lekárov.

„Sme svedkami toho, že nám pribúdajú výpovede zdravotníkov. Dokonca sa pridali lekári z univerzitnej a fakultnej nemocnice, a to je naozaj vážna situácia,“ upozornil. Kritizuje rétoriku vládnych predstaviteľov.

„Celé Slovensko vidí, ako ku konfliktu pristupuje druhá strana. Hecovanie politikov voči zdravotníkom, urážanie, vytýkanie nadčasov určite nepomáha danej situácii,“ tvrdí. Predseda LOZ viackrát upozornil na to, že takéto správanie demotivuje zdravotníkov, čomu nasvedčujú aj podané výpovede.

Ultimáta a útoky na lekárov

Lekárske odborové združenie už skôr uviedlo, že odmieta komunikáciu vládnych predstaviteľov cez ultimáta. Na dosiahnutie konštruktívnej atmosféry pri rozhovoroch by sa vládni predstavitelia podľa LOZ mali vyvarovať akýchkoľvek útokov na lekárov.

„Opakovane sme o to požiadali premiéra Eduarda Hegera a včera osobne ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aj ministra financií Igora Matoviča, uviedli odborári v tlačovej správe.

Chcú rokovať a dohodnúť sa

Výsledkom takýchto útokov je podľa lekárov nárast napätia medzi lekármi a návrhy ďalších výpovedí. „Ako príklad môžeme uviesť nových 32 výpovedí lekárov v Prešove,“ upozornili. Ultimátum z úst Igora Matoviča je podľa LOZ presne to, čo dohode neprospieva.

„Zdôrazňujeme, že chceme rokovať a dohodnúť sa. Ostro odmietame akékoľvek ultimáta, pretože rozbíjajú v tejto chvíli snahu o konštruktívny dialóg. Ako sme deklarovali opakovane, naším cieľom je dohodnúť sa čo najskôr, preto intenzívne rokujeme,“ dodali lekárski odborári.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR