Umelá inteligencia odhalí COVID-19 vďaka zvuku kašľa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kašeľ, choroba

Algoritmus, ktorý vyvinuli odborníci z USA, dokáže u ľudí rozpoznať ochorenie COVID-19 na základe zvuku ich kašľa.

Počas testovania mal 98,5 % úspešnosť u osôb s oficiálnym pozitívnym výsledkom na infekciu koronavírusom a 100 % u asymptomatických ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Vedci vyhlásili, že kľúčový rozdiel vo zvuku asymptomatického kašľa nie je bežným uchom počuť. Na široké využívanie technológie je potrebné povolenie od úradov.

Využitie v školách i zamestnaní

Umelú inteligenciu (AI) vyvinuli v laboratóriách Massachusettského technologického inštitútu (MIT). „Spôsob, akým produkujete zvuk, sa mení, keď máte COVID-19, dokonca i keď nemáte žiadne príznaky,“ povedal spoluautor štúdie Brian Subirana.

Dodal, že v praxi by bolo možné novinku využiť na denné kontrolovanie študentov či zamestnancov po tom, ako sa otvoria školy a všetky prevádzky.

Odborník na AI Calum Chace opísal novinku ako „klasickú ukážku umelej inteligencie“, akú môžeme nájsť napríklad pri hľadaní rakoviny vďaka röntgenovým lúčom. “Je to príklad, keď nám umelá inteligencia pomáha a v tom nevidím nič zlé,“ vyjadril sa.

Testovaná vzorka

Na podobnom projekte pracovali napríklad aj na University of Cambridge. V júli informovali o 80% úspešnosti na odhalenie koronavírusu na základe analýzy zvuku dýchania a kašľa.

Do augusta mali 459 vzoriek od 378 osôb v súčasnosti majú zhruba 30-tisíc nahrávok.

MIZ však zozbieral 70-tisíc audio vzoriek, pričom každá obsahuje rôzne typy kašľa. Z nich 2500 osôb malo pozitívny test na koronavírus.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Brian SubiranaCalum Chace
Firmy a inštitúcie Massachusettský technologický inštitútUniversity of Cambridge