Umelá inteligencia už pomohla stovke onkologických pacientov

Watson.jpg
Foto: Svet zdravia

Odkedy sa v marci 2017 k zdravotníckemu personálu siete nemocníc Svet zdravia pripojila umelá inteligencia IBM Watson, pomohla už stovke pacientov. Informovala o tom sieť Svet zdravia.

Vďaka platforme IBM Watson for Oncology majú onkológovia možnosť posúdiť správnosť navrhovanej liečby nádorových ochorení za využitia umelej inteligencie a na základe medzinárodných overených postupov (evidence-based). Za definitívne rozhodnutie o výbere liečby stále zodpovedá lekár.

„Sme radi, že vďaka investícii do tejto prevratnej technológie môžeme byť pioniermi v zavádzaní umelej inteligencie do onkologickej liečby na Slovensku. Naši onkológovia už systém dobre zvládajú a využívajú ho najmä pri zložitejších pacientskych prípadoch,“ povedal generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Marek Duban.

Rozmýšľa aj o pridružených ochoreniach

Platforma Watson for Oncology zabezpečuje onkológom zo siete nemocníc Svet zdravia prístup k najnovším relevantným poznatkom z oblasti liečby nádorových ochorení. V súčasnosti ide o najčastejšie zhubné nádory, a to prsníka, hrubého čreva, pľúc, žalúdka, vaječníkov, krčka maternice a konečníka. Postupne budú pribúdať aj ďalšie typy rakoviny.

Ako upozornil hlavný lekár pre onkológiu Sveta zdravia Radovan Barilla, nikto z lekárov nedokáže sledovať všetky výsledky najnovších klinických štúdií pri všetkých nádoroch, ktoré pribúdajú enormnou rýchlosťou. Často môže preto vzniknúť pochybnosť, či zvolený liečebný postup je adekvátny.

„Tento inovatívny prístup nám umožní zvoliť optimálnu liečebnú alternatívu, pričom u daného pacienta dokonca zohľadní jeho osobné špecifiká. Okrem stupňa pokročilosti nádoru alebo miery jeho zhubnosti berie ohľad aj na pridružené iné ochorenia, napríklad srdca, obličiek a podobne. Systém Watson pritom používa liečebné postupy, ktoré neustále inovuje podľa najnovších poznatkov,“ vysvetlil Barilla.

Učí sa ďalej

Nový systém bol nainštalovaný na onkologických pracoviskách desiatich nemocníc v rámci siete Svet zdravia (Michalovce, Vranov nad Topľou, Svidník, Trebišov, Humenné, Rimavská Sobota, Dunajská Streda, Galanta, Banská Bystrica a Topoľčany). Nevyhnutným predpokladom úspešnej implementácie systému bolo odborné vyškolenie 18 onkológov.

Pacient za konzultáciu s Watsonom neplatí, používa sa však iba pri vybraných prípadoch. Zdravotné poisťovne taktiež zatiaľ nezohľadňujú jeho využitie vo svojich platbách za zdravotné výkony.

Počas prvých mesiacov prevádzky sa systém naučil používať slovenské merné jednotky laboratórnych vyšetrení a v najbližšom čase by jeho databáza mala byť rozšírená o rakovinu prostaty, pažeráka a lymfatického systému. Doterajšia zhoda medzi liečbou navrhovanou lekárom a od systému je na úrovni približne 70 %.

„IBM Watson dokáže onkológa upozorniť aj na konkrétnu liekovú interakciu. Úsmevné je, keď niektorým pacientom musíme vysvetľovať, že IBM Watson nie je lekár, neoperuje a že vlastne ide o online softvér, ktorý nám prináša druhý odborný názor pri navrhovaní správnej liečby,“ dodal Barilla.

Barilla_radovan.jpg
Radovan Barilla | Foto: Svet zdravia

Spolieha sa na odborné testy aj učebnice

Platformu Watson for Oncology, ktorá bola vytrénovaná špecializovanými onkológmi z centra pre liečbu nádorových ochorení Memorial Sloan Kettering v USA, už využíva 31 nemocníc po celom svete vrátane Spojených štátov amerických, Ázie a Európy.

Táto platforma poskytuje onkológom informácie, ktoré im pomôžu zvoliť vhodnú liečbu nádorových ochorení na základe už overených postupov. Vychádzajú z analýzy obrovského množstva medicínskych dát, ktoré potom pomáhajú identifikovať individualizované liečebné postupy, ako aj škálovateľný prístup k expertíze z oblasti onkológie.

Zdrojom platformy Watson for Oncology je viac ako 300 lekárskych periodík, vyše 200 učebníc a takmer 15 miliónov strán odborného textu, ktoré onkológom poskytujú informácie o rôznych možnostiach liečby a ktoré môžu onkológovia zvážiť pri samotnej liečbe. Onkológom tiež poskytuje informácie o možnostiach nasadenia rôznych liekov.

Watson for Oncology vytvára aj poradie možností liečby nádorových ochorení na základe už overených postupov, pričom odkazuje na preverené odborné štúdie a klinické postupy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Svet zdravia