Umelá pľúcna ventilácia bola minulý rok aplikovaná takmer 12 900 pacientom, ukázali štatistiky NCZI

Umelá pľúcna ventilácia
Foto: Nemocnica Komárno

Umelá pľúcna ventilácia bola vlani aplikovaná u takmer 12 900 pacientov. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

V zdravotníckych zariadeniach na Slovensku bolo v minulom roku vykonaných celkovo 263 425 predanestetických vyšetrení pacientov. Celkovo 69 % týchto vyšetrení absolvovali ambulantní pacienti, hospitalizovaní pacienti tvorili menší podiel, konkrétne 31 %. Najviac predanestetických vyšetrení bolo nahlásených z Bratislavského a Košického kraja, najmenej z Nitrianskeho kraja.

V roku 2020 bolo pacientom aplikovaných 287 536 anestézií, z toho bolo 77,3 % celkových anestézií, 16 % regionálnych anestézií a 6,7 % kombinovaných anestézií. Z celkového počtu aplikovaných anestézií bolo 89,8 % aplikovaných pacientom starším ako 19 rokov.

NCZI zaznamenalo medziročný pokles

Z rozdelenia pacientov podľa klasifikácie zdravotného stavu a anestetického rizika Americkej spoločnosti anesteziológov (ASA) vyplýva, že najviac anestetických zákrokov sa týkalo, podobne ako v minulých rokoch, pacientov s miernym systémovým ochorením. Bolo ich celkovo 121 874, avšak NCZI zaznamenalo medziročný pokles o 18,4 %.

Zdravých pacientov bolo 91 894 s medziročným poklesom 19,5 %. Najmenej anestézií bolo podaných morbidným pacientom s pravdepodobným úmrtím, tých bolo iba 1 586. Ich počet takisto medziročne poklesol, a to o 15 %.

Najvýraznejší medziročný pokles o 20 % bol zaznamenaný pri pacientoch so závažným systémovým ochorením.

„Medziročný pokles podaných anestézií pravdepodobne súvisí s obmedzením plánovaných operačných výkonov v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19,” vysvetlila poklesy hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Často sa využívala aj pľúcna ventilácia

V roku 2020 bol zároveň v rámci výkonov intenzívnej starostlivosti nahlásený najvyšší počet pacientov s centrálnym venóznym katéterom a aplikovanou gastrickou sondou.

Ďalším najčastejším výkonom bola umelá ventilácia pľúc invazívna nad 24 hodín, ktorá bola aplikovaná 8 377 pacientom a umelá ventilácia pľúc invazívna do 24 hodín vykázaná pri 4 517 pacientoch. Nasledovala aplikácia totálnej parenterálnej výživy u 5 477 pacientov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Alžbeta Sivá
    Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií