V UNB pomáhajú transplantovaným imunoadsorpciou

Operacia_modra.jpg
Foto: Pixabay.com

Jedným z problémov, ktorým čelia pacienti s transplantovanými orgánmi, je hroziace odmietnutie nového orgánu telom. V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) pacienti absolvujú  vysokoúčinnú metódu tzv. imunoadsorpciu, ktorá pomáha odstraňovať nežiaduce protilátky z krvi.

Ako informovala hovorkyňa UNB Zuzana Eliášová, táto metóda okrem toho rozširuje aj možnosti pred transplantáciou, a teda prijatie nového orgánu od širšieho spektra darcov aj s inou krvnou skupinou. Dokáže totiž znížiť hladinu protilátok tak, že nový orgán nezničia.

Pacient: Obmedzenia necítim

Robo.jpg
Univerzitná nemocnica Bratislava

Róbert má 22 rokov a dnes oslavuje meniny. Problémy s obličkami začal mať v troch rokoch. Transplantáciu absolvoval už tretíkrát.  Do tretice verí, že novú obličku jeho telo príjme.

„Som vďačný za každý deň, ktorý mám s touto obličkou. Viem o čom to je, keď obličky nefungujú, nakoľko som už v minulosti absolvoval aj dialýzu,“ povedal.

Robo žije rovnako, ako rovesníci v jeho veku a obmedzenia nevníma. „Vyžaduje si to istú ostražitosť, ale žijem ako každý iný. Svoj život vnímam ako plnohodnotný a necítim obmedzenia,“ opísal svoje pocity Róbert.

Liečba imunoadsorbciou je moderná vysokoúčinná metóda, ktorá umožňuje odstraňovanie nežiaducich protilátok z krvi pacienta. Ako povedala primárka Transplantačného oddelenia pre obličky Zuzana Žilinská, vďaka imunoadsorpcii vedia tieto protilátky účinne odstraňovať z krvi pacienta po transplantácii obličky, a tak chrániť transplantovaný orgán pred poškodením.

„Imunoadsorpcia oproti klasickej metóde – plazmaferéze – prináša niekoľko výhod. Je menej invazívna, menej zaťažuje pacienta, nie je potrebné dopĺňanie cirkulujúceho objemu krvnou plazmou ani inými náhradnými roztokmi, nie je spojená s výskytom alergických reakcií, ani s rizikom prenosu niektorých vírusových ochorení,“ vysvetlila Žilinská.

Pomôže aj po niekoľkej transplantácii

Metóda imunoadsorpcie rozširuje aj možnosti transplantológie. Umožňuje pripraviť na transplantáciu obličky pacientov, ktorí už jednu alebo viac transplantácií absolvovali a v dôsledku zlyhania štepu  sú naspäť v dialyzačnej liečbe.

„Títo pacienti majú často v krvi vysoké hladiny protilátok, ktoré imunitný systém vytvoril pri predchádzajúcej transplantácii. Prítomnosť týchto protilátok môže komplikovať dostupnosť ďalšej transplantácie, prípadne jej úspech,“ dodala Žilinská.

Ďalšou možnosťou je transplantácia cez krvné skupiny. Teda taká, keď obličku daruje svojmu blízkemu živý darca, ktorého krvná skupina nie je kompatibilná s krvnou skupinou príjemcu. „Imunoadsorpcia dokáže odstrániť protilátky z krvi potenciálneho príjemcu obličky a znížiť ich hladinu tak, že novú obličku nezničia,“ priblížila primárka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava