V UNB pomáhajú transplantovaným imunoadsorpciou

Operacia_modra.jpg
Foto: Pixabay.com

Jedným z problémov, ktorým čelia pacienti s transplantovanými orgánmi, je hroziace odmietnutie nového orgánu telom. V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) pacienti absolvujú  vysokoúčinnú metódu tzv. imunoadsorpciu, ktorá pomáha odstraňovať nežiaduce protilátky z krvi.

Ako informovala hovorkyňa UNB Zuzana Eliášová, táto metóda okrem toho rozširuje aj možnosti pred transplantáciou, a teda prijatie nového orgánu od širšieho spektra darcov aj s inou krvnou skupinou. Dokáže totiž znížiť hladinu protilátok tak, že nový orgán nezničia.

Pacient: Obmedzenia necítim

Robo.jpg
Univerzitná nemocnica Bratislava

Róbert má 22 rokov a dnes oslavuje meniny. Problémy s obličkami začal mať v troch rokoch. Transplantáciu absolvoval už tretíkrát.  Do tretice verí, že novú obličku jeho telo príjme.

„Som vďačný za každý deň, ktorý mám s touto obličkou. Viem o čom to je, keď obličky nefungujú, nakoľko som už v minulosti absolvoval aj dialýzu,“ povedal.

Robo žije rovnako, ako rovesníci v jeho veku a obmedzenia nevníma. „Vyžaduje si to istú ostražitosť, ale žijem ako každý iný. Svoj život vnímam ako plnohodnotný a necítim obmedzenia,“ opísal svoje pocity Róbert.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava