Union nesúhlasí so zvyšovaním podielu zdrojov vchádzajúcich do systému prerozdelenia medzi poisťovňami

Union
Foto: Union

Zdravotná poisťovňa Union navrhuje ponechať súčasných 95 percent ako základ prerozdeľovania poistného v rámci prerozdeľovacieho mechanizmu medzi zdravotnými poisťovňami. Uviedla to v zásadnej pripomienke k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý predložilo ministerstvo zdravotníctva.

Znížila by sa ekonomická motivácia

Rezort zdravotníctva navrhuje zvýšiť dnešných 95 percent zdrojov poisťovní, ktoré vchádzajú do systému prerozdelenia, na 96 percent. Súčasný systém je podľa Unionu fungujúcim motivačným nástrojom na efektívne vymáhanie dlžného poistného.

„V prípade zníženia podielu, ktorý prináleží zdravotnej poisťovni, sa zníži ekonomická motivácia na takéto kroky,“ zdôvodňuje zdravotná poisťovňa. Dodáva, že podiel neuhradeného poistného je vysoký napríklad u živnostníkov, ktorí platia odvody z minimálneho základu.

„V konečnom dôsledku to bude znamenať pokles príjmov do zdravotného poistenia bez zlepšenia prerozdeľovacieho mechanizmu,“ upozorňuje Union.

Zmena základu

So zvýšením základu z 95 na 96 percent počíta návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú rezort zdravotníctva predložil do pripomienkového konania. Zmena základu znamená, že sa o jeden percentuálny bod zníži podiel prostriedkov, ktoré zdravotnej poisťovni zostanú bez prerozdelenia.

Rezort zároveň navrhuje rozšíriť súčasný prerozdeľovací mechanizmus medzi zdravotnými poisťovňami o nové indexy rizika. Tie majú lepšie zachytiť predpokladané budúce náklady na zdravotnú starostlivosť, a tak vyrovnať rozdiely medzi poistnými kmeňmi jednotlivých zdravotných poisťovní.

Existujúce indexy rizika sa majú rozšíriť o diagnosticko-nákladové skupiny (DCG), nákladové skupiny zdravotníckych pomôcok a skupiny osôb so zdravotným postihnutím. Rozšírené parametre sa majú premietnuť do prerozdeľovacieho mechanizmu už v budúcom roku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRUnion zdravotná poisťovňa