Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mamografia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mamografia Ilustračné foto: GettyImages
4. 06. 2019 15:22 PoisťovníctvoSlovensko od vZdravotnictve.sk

Union pozýva poistenky na mamografické vyšetrenie

Najviac ohrozené sú ženy od 50 do 69 rokov. Absolvovať mamografiu by však mali aj mladšie ročníky.

Union zdravotná poisťovňa pokračuje vo vlastnom skríningovom programe. V tomto roku je skríning koordinovaný Ministerstvom zdravotníctva SR. Pozývacie listy majú podľa zákona svojim poistencom posielať zdravotné poisťovne.

Na pilotnú fázu skríningu rakoviny hrubého čreva a konečíka, ktorá bola spustená v januári, teraz nadväzuje skríning rakoviny prsníka.

Vysoké percento nádorov prsníka je primárne zachytávané v pokročilom klinickom štádiu. V priemere až 300 žien ročne preto zomrie úplne zbytočne.

Počet vyšetrení je stále malý

Mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej je možné zachytiť už včasné štádium ochorenia. Vtedy je dobre liečiteľné bez potreby veľkého operačného zásahu. V mnohých prípadoch dokonca aj bez chemoterapie alebo rádioterapie.

„Počet žien, ktoré pravidelne absolvujú mamografickú prevenciu je však stále  nedostatočný,“ upozorňuje členka predstavenstva Unionu Elena Májeková. „Preto považujeme za nevyhnutné čo najskôr spustiť skríning založený na adresnom pozývaní najrizikovejšej skupiny poisteniek.“

mamografia
MamografiaFoto: Agel SK

Union začína už dnes odosielať pozývacie listy na mamografické vyšetrenie v rámci skríningu rakoviny prsníka

Skríning sa bude robiť na vysokošpecializovaných a posúdených skríningových mamografických pracoviskách. Ide o pracoviská, ktoré reagovali na výzvu o vyplnenie vstupného dotazníka, v ktorom mali deklarovať svoje technické vybavenie, pripravenosť prevádzky, aj odbornú spôsobilosť. Preverila ich aj komisia Ministerstva zdravotníctva SR pre zabezpečenie kvality v rádiodiagnostike, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne.

V súčasnosti splnilo podmienky šesť mamografických pracovísk a sú poverené vykonávaním skríningovej mamografie.

Ktoré ženy dostanú pozvánku?

Pozývacie listy na skríningové mamografické vyšetrenie prsníkov dostanú poistenky vo veku od 50 do 69 rokov. Táto veková skupina býva totiž najviac ohrozená.

„Veľkou výhodou je, že pozývací list bude slúžiť zároveň ako žiadanka na uvedené vyšetrenie prsníkov. Poistenka, ktorá ho dostane, tak nemusí ísť ku gynekológovi alebo všeobecnému lekárovi pre písomné odporučenie. Môže sa priamo objednať na skríningové mamografické vyšetrenie v jednom z preverených mamografických pracovísk, ktoré je najbližšie k jej bydlisku,“ vysvetlila Miroslava Jurčáková, koordinátorka pre skríning Unionu.

V liste je uvedený aktuálny zoznam mamografických pracovísk a kontakty, na ktorých sa môže poistenka na vyšetrenie objednať.

Pozývanie bude postupné

Union najskôr pozýva tie poistenky, ktoré splnili kritériá výberu a majú trvalé bydlisko v okresoch, kde sa nachádzajú preverené mamografické pracoviská.

Ako sa bude počet pracovísk zvyšovať, budú pozvané aj poistenky z iných regiónov. Proces pozývania bude postupný, v pravidelných intervaloch.

Do výberu neboli zahrnuté ženy, ktoré mamografické vyšetrenie pravidelne absolvujú, alebo tie, ktoré z rôznych odborných alebo technických dôvodov nespadajú do cieľovej skupiny.

„Napriek tomu, že pozývacím listom priamo oslovujeme naše poistenky vo vybranej cieľovej skupine, informácia o spustení skríningu by mala motivovať všetky ženy od 40 rokov, aby absolvovali mamografické vyšetrenie, na ktoré majú podľa zákona nárok každé 2 roky,“ doplnila Májeková.

Odporúčané články

Zdravotným poisťovniam vlani rástli príjmy, no aj výdavky Spoločnosť Pfizer kupuje firmu Array BioPharma, špecializuje sa na liečbu rakovinových ochorení

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X