Union ZP zverejnila zoznam najlepších a najhorších nemocníc na Slovensku

Union
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Podľa pacientov, ktorí boli minulý rok hospitalizovaní, sú najväčšie nedostatky v kvalite stravy, v kvalite ubytovania. Taktiež majú pocit, že ich stav sa ani po pobyte v špitáli nezlepšil tak, ako očakávali.

Union zdravotná poisťovňa zverejnila zoznam najlepších, ako aj najhorších nemocníc na Slovensku. Ako informovala, podľa pacientov, ktorí boli minulý rok hospitalizovaní, sú najväčšie nedostatky v kvalite stravy, v kvalite ubytovania a čo je najhoršie, majú pocit, že ich stav sa ani po pobyte v špitáli nezlepšil tak, ako očakávali.

Riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union zdravotnej poisťovne Elena Májeková poznamenala, že v minulom roku vyzerali výsledky veľmi podobne. „Svedčí to o tom, že nedošlo k výraznejšiemu posunu na strane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a že doplnenie finančných zdrojov, ktoré im tak zúfalo chýbajú, je naozaj nevyhnutné,“ upozornila.

Pacienti chválili lekárov a sestiery

Na druhej strane pacienti pochválili starostlivosť a správanie lekárov, ako aj zdravotných sestier. Podľa Union ZP sa tak potvrdilo, že ľudský faktor je v oblasti zdravia nezanedbateľným ukazovateľom kvality zdravotníckeho zariadenia.

Najlepšie z prieskumu vyšli nemocnice v Prešovskom kraji, nasleduje Žilinský a Banskobystrický kraj. Najmenej sa darilo Trnavskému kraju. V porovnaní s prieskumom z roku 2015, kedy dostali nemocnice od pacientov Union ZP priemernú známku 1,61, tento rok nastalo mierne zhoršenie na 1,66. Zdravotnícke zariadenia dostávali v prieskume známky ako v škole, čiže najlepšia je 1 a najhoršia 5, ľudia ich hodnotili anonymne.

Medzi desať najlepšie hodnotených zdravotníckych zariadení patrí:

 1. Národný endokrinologický a diabetologický ústav n.o.
 2. Psychiatrická nemocnica Michalovce, n.o.
 3. ORL HUMENNÉ, s.r.o.
 4. Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník, a. s.
 5. Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy
 6. Psychiatrická nemocnica Veľké Zálužie
 7. Nemocnica svätého Michala, a. s.
 8. Mammacentrum sv. Agáty ProCare, a.s.
 9. Východoslovenský onkologický ústav, a.s.
 10. Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s.

Najhoršie ohodnotené boli zdravotnícke zariadenia:

 1. Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela
 2. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava
 3. Nemocnica s poliklinikou Myjava
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Union poisťovňa