Univerzitná nemocnica Bratislava chce posilniť spoluprácu s ambulanciami, urgentný príjem je preťažený

Koronavírus, univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach
V UNB je aktuálne s koronavírusom hospitalizovaných 344 pacientov. Foto: ilustračné, www.facebook.com

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) chce posilniť spoluprácu s ambulantnou sférou v rámci Bratislavského kraja. V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemickou situáciou riaditeľ UNB Roland Schaller zvolal stretnutie s predstaviteľmi kraja.

„V UNB je aktuálne hospitalizovaných 344 pacientov s COVID-19 a podľa ďalších prognóz bude nárast pokračovať. V rámci reprofilizácie i naďalej navyšujeme lôžka pre COVID pacientov, v súčasnosti sú naše priestorové a personálne kapacity maximálne vyťažené,“ uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Centrálne prijímacie oddelenia sú preťažené

Cieľom stretnutia bolo posilniť spoluprácu s ambulantnou sférou pri liečbe pacientov s ľahším alebo stredne závažným priebehom ochorenia.

Viac o téme: Koronavírus

„UNB poskytuje predovšetkým ústavnú zdravotnú starostlivosť. Centrálne prijímacie oddelenia (CPO) sú posledné týždne preťažené pacientmi, ktorí na urgent prichádzajú s diagnózami, ktoré dokážu vyriešiť aj všeobecní lekári. Rovnako absentuje epidemiologická ambulancia pre pacientov s ľahším priebehom, ktorí sú odkázaní na pracoviská urgentu, ktoré majú slúžiť pre akútnejšie stavy,“ upozornila Kliská.

O pomoc požiadali aj ďalšie nemocnice

„So zástupcami jednotlivých sfér sme hľadali spoločné riešenia ako posilniť pohotovostné služby pre ambulantných pacientov, ktorých neustále pribúda a sú tak odkázaní najmä na naše pracoviská urgentu, ktoré za posledný mesiac zaznamenali vysoký nárast pacientov, či už s ochorením COVID- 19, alebo inou diagnózou,“ povedal riaditeľ UNB.

O vzájomnú kooperáciu, ktorou dokážu maximalizovať využitie všetkých dostupných kapacít pre COVID pacientov vyžadujúcich si hospitalizáciu, už UNB požiadala aj iné nemocnice a špecializované ústavy v rámci Bratislavského kraja.

Do siete UNB patrí Nemocnica Ružinov, Nemocnica akad. L. Dérera na Kramároch, Nemocnica Staré Mesto a Nemocnica sv. Cyrila a Metoda na Antolskej v Petržalke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva KliskáRoland Schaller
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava