Univerzitná nemocnica Bratislava preloží niektoré plánované operácie, dôvodom je viac pacientov na COVID oddeleniach

Operácia, lekári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) od štvrtka 21. októbra plánuje z dôvodu pribúdajúcich pacientov na COVID oddeleniach pristúpiť k preloženiu niektorých plánovaných operačných výkonov. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Viac o téme: Koronavírus

Uvedené opatrenie je podľa nej realizované v záujme ochrany zdravia pacientov aj samotného personálu a tak, aby odsun nemal vplyv na zhoršenie zdravotného stavu pacienta ani ohrozenie jeho zdravia.

Presun výkonov sa netýka všetkých

„Našou snahou je, aby sa odloženie plánovaných výkonov pacientov dotklo minimálne, k opatreniu pristúpi nemocnica iba vo výnimočných prípadoch. Presun plánovaných výkonov sa netýka onkologických pacientov, pôrodov a akútnych pacientov vyžadujúcich si neodkladný operačný výkon,” doplnila Kliská.

Dodala tiež, že týmto krokom chce UNB uvoľniť kapacity lekárov a sestier so špecializáciou v intenzivistickej medicíne, nakoľko práve kapacity tohto personálu potrebujú sústrediť na starostlivosť o COVID pacientov, ktorí si vyžadujú liečbu na umelej pľúcnej ventilácii. V rámci druhej fázy reprofilizácie je navyše potrebné vyhradiť viac takýchto lôžok pre COVID pacientov.

Pacienti budú telefonicky informovaní

Kliská tiež vysvetlila, že v každej operačnej disciplíne je realizovaná revízia plánovaných výkonov, pričom ku každému pacientovi sa pristupuje individuálne.

„Pacienti, ktorí majú u nás naplánovaný operačný výkon, budú z jednotlivých pracovísk v nasledujúcich dňoch telefonicky informovaní o ďalšom postupe, a v prípade ak ich operácia bude presunutá, dostanú nový predbežný termín, kedy by mohol byť plánovaný zákrok realizovaný. Chceli by sme zdôrazniť, že toto opatrenie bude realizované iba vo výnimočných prípadoch, samozrejme, ďalší vývoj bude záležať od počtu nárastu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19,” povedala na záver hovorkyňa UNB.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Kliská
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava