Univerzitná nemocnica Martin stále prijíma pacientov s COVID-19, piaty pavilón bude červenou zónou

Bb 5.jpg
Univerzitná nemocnica Martin (UNM) Foto: SITA/Milo Fabian
  • aktualizované 16. októbra, 16:08

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) po pracovnom stretnutí riaditeľov nemocníc Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) deklaruje, že bude naďalej prijímať pacientov s ochorením COVID-19.

Nepriaznivá situácia na Orave

Ako uviedla hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová, ľudia sa nemusia báť, že nebudú v prípade pozitivity na COVID-19 ošetrení. Podľa jej slov sa na spomínanom stretnutí našlo riešenie, ako odľahčiť tlak na martinskú nemocnicu, ktorý vyvolala nepriaznivá epidemiologická situácia na Orave.

„Pre pacientov s ochorením COVID-19 máme aktuálne vyčlenených 13 štandardných lôžok a štyri JIS lôžka na infekčnej klinike. V prvej fáze reprofilizácie k nim pribudlo 24 štandardných a štyri JIS lôžka pľúcnej kliniky, pričom aktuálne reprofilizujeme jej ďalšie poschodie, kde je 18 štandardných lôžok. Červenou COVID zónou sa od piatku stane celý piaty pavilón,“ priblížila rozsah lôžkovej reprofilizácie v nemocnici Kapustová.

V UNM zároveň rozšírili kapacitu anestéziologických lôžok určených pre pacientov, ktorí si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Presúvajú zdravotníkov z iných oddelení

„Tých máme k dnešnému dňu deväť a pripravujeme reprofilizáciu ďalších. S tým priamo súvisí presúvanie zdravotníkov z tzv. necovidových oddelení, pretože ich potrebujeme na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19, ktorých pribúda,“ podotkla hovorkyňa nemocnice.

Podľa Kapustovej sa nemocnica v maximálnej možnej miere snaží poskytovať špecializovanú zdravotnú starostlivosť aj ostatným pacientom.

„Plánované hospitalizácie a operácie však už redukujeme, pretože potrebujeme anestéziologické sestry k intenzívnym lôžkam pre pacientov, ktorí sú na umelej pľúcnej ventilácii. Aktuálne pokračuje operačný program u onkologických pacientov a tiež u pacientov, kde by odklad operácie spôsobil závažné zhoršenie ich zdravotného stavu,“ dodala Kapustová s tým, že neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytuje UNM v plnom rozsahu.

Zvýšil sa aj počet urobených testov

Nemocnica tiež navýšila kapacity mobilného odberového miesta pre COVID-19. Ako informovala Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia UNM, aktuálne tu fungujú už dva samostatné odberové tímy. Zdravotníkom martinskej nemocnice pomáhajú medici, vzorky na testovanie odoberajú štyria študenti Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Viac o téme: Koronavírus

Nemocnica vďaka tomu mohla zvýšiť dennú kapacitu testov na 200, testuje sa šesť dní týždni. „Biologický materiál odoberáme pri zadnej bráne nemocničného areálu, vstup je z Bottovej ulice od železničnej trate. UNM má na tento účel postavený modrý odberový stan, ku ktorému aktuálne pribudol aj vojenský, ktorý slúži druhému odberovému tímu,“ uviedla Martina Hrnčiarová z oddelenia nemocničnej hygieny UNM.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína KapustováMartina HrnčiarováZuzana Marčeková
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin