Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
doktor, oblička
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
28. 06. 2019 16:07 ZdravotníctvoMartin od vZdravotnictve.skSITA

Univerzitná nemocnica Martin už transplantovala stovky obličiek, darcom môže byť aj živý človek

Univerzitná nemocnica Martin v minulom roku vykonala 31 transplantácií obličiek. Od roku 2003 ich má za sebou vyše tri stovky. Na čakacej listine na transplantáciu obličiek na Slovensku je v súčasnosti približne 250 pacientov.

Ako uviedla docentka Univerzitnej nemocnice Martin Ivana Dedinská, dôvodom dlhého čakanie na transplantáciu sú prísne zákony a nedostatočné špecializované pracoviská, ktoré transplantačné a darcovské programy realizujú.

Na Slovensku máme v súčasnosti štyri nemocnice, kde sa transplantácia obličiek vykonáva, a to v Banskej Bystrici, v Martine, v Košiciach a v Bratislave,“ dodala Dedinská.

Jeden darca zachráni až siedmich pacientov

Pred tým, než sa človek stane darcom orgánov musí podstúpiť rôzne vyšetrenia na infekčné alebo onkologické choroby, ktoré by darcovstvo znemožnili.

Jeden darca môže zachrániť život až siedmim pacientom. Transplantácie srdca, pečene a pľúc sú život zachraňujúce výkony, transplantácia obličky významne skvalitňuje a hlavne predlžuje život pacientom,“ dodala Dedinská.

Oblička od živého človeka

Darcovstvo obličiek má oproti ostatným výhodu. Nakoľko sú párový orgán, človek prežije len s jednou z nich, a teda je tu možnosť darcovstva aj od živého človeka.

Na Slovensku takéto transplantácie predstavujú len 10 %. Obličku väčšinou daruje niekto z rodiny, aby znížili potransplantačné komplikácie a genetické nezhody.

Ak totiž nemá vhodného živého darcu obličky, musí byť zo zákona zaradený do dialyzačného programu a až potom môže byť zaradený na čakaciu listinu. Liečba je časovo náročná, dialýzu musí absolvovať spravidla trikrát do týždňa, čo pacientov limituje v ich osobnom, ale najmä pracovnom živote. Pri darovaní obličky od živého darcu tieto problémy úplne odpadnú.“ dodáva docentka Dedinská.

Najčastejšími darcami nie sú motorkári

Na Slovensku sa orgány odoberajú od darcov s mozgovou smrťou. Najčastejšie sú to pacienti s rozsiahlym zakrvácaním do mozgu alebo pacienti s cievnou príhodou. Veľmi často sa nimi stávajú aj ľudia po pádoch či rôznych ťažkých poraneniach hlavy.

Predstava motorkárov ako najčastejších darcov orgánov nie je pravdivá. „Pri vážnych dopravných nehodách jazdec na motorke utrpí vážne zranenia, kde nastáva devastácia orgánov a často krát umierajú na mieste,“ dodala docentka.

Odporúčané články

Všeobecná zdravotná poisťovňa zľavila z požiadaviek na lekárnikov Chýbajúce očné lieky by mali byť dostupné v auguste

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X