Úrad pre dohľad navrhuje rozpočet, ktorý nebude môcť dodržať

mrtvy
Foto: Thinkstock

Na prehliadky mŕtvych tiel vyčlení Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na budúci rok menej ako 1,8 milióna eur.

Ako však uvádza v návrhu svojho rozpočtu, v skutočnosti bude táto suma omnoho vyššia.

Ceny rastú

Ako vysvetľuje úrad, ceny, ktoré za prehliadky musí platiť, neustále stúpajú. Ak prehliadku mimo nemocnice vykoná lekár na základe rozpisu, čiže ten, ktorý má práve službu, ÚDZS zaplatí 40 eur plus náklady na prepravu.

Iný je však prípad prehliadok, ktoré robí organizátor prehliadok mŕtvych tiel. Tí vychádzajú z výberových konaní, rovnako, ako aj ceny, ktoré si účtujú. V prvom polroku tohto roka bola priemerná cena 110,33 eura.

Aj tá sa však prudko zvýši. Vo verejnom obstarávaní, ktoré začalo v prvom štvrťroku, bola priemerná cena najnižších predložených ponúk vo výške 185,88 eur. Ceny boli také vysoké, že úrad ich jednoducho nemohol prijať.

Peniaze navyše zatiaľ nedostal

Ďalší tlak na rozpočet vytvárajú samotné ústavné zariadenia, ktoré tiež žiadajú zvýšiť ceny za prehliadky mŕtvych tiel v nemocniciach.

Ak by počítal s maximálnym dopadom zvýšenia cien, ročná suma na prehliadky mŕtvych tiel by sa podľa úradu mohla vyšplhať až na 5 miliónov eur.

Prečo sa do takejto situácie vôbec dostal? „Úrad pri tvorbe rozpočtu v máji 2019 musel dodržať ministerstvom financií stanovený limit pre objem výdavkov na príslušné rozpočtové obdobie,“ vysvetlila hovorkyňa ÚDZS Radoslava Muchová.

Úrad požiadal ministerstvo financií o zohľadnenie týchto okolností, aby mohol na prehliadky vyčleniť viac. Ministerstvo však zatiaľ nevyhovelo.

Riešenie hľadajú

Situácia sa ešte môže zmeniť, keďže sa čakalo na výsledky daňovej prognózy. O tom, koľko sa podarí do zdravotníctva dostať, stále rokujú ministerstvá zdravotníctva a financií. Potvrdila to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Financovanie je v kompetencii ÚDZS, zo zdrojov, ktoré má k dispozícii. Rozpočet na budúci rok je momentálne v štádiu príprav,“ skonštatovala.

Riešenie, ako z toho von, sa ešte len hľadá. Kým sa nenájde, úrad bude musieť platiť prehliadky z prebytkov v predchádzajúcich rokoch, ušetriť na iných výdavkoch a hľadať ďalšie zdroje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou