Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
záchranka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
4. 09. 2019 12:05 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Úrad pre dohľad odmieta špekulácie o zaujatosti členov výberových komisií v súťaži na záchranky

Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško odmieta špekulácie o zaujatosti členov výberovej komisie, ktorá riešila vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

Denník SME v nedeľu večer informoval, že stanice záchraniek na nasledujúcich šesť rokov na Slovensku vyberal aj Adrian Mifkovič, bývalý riaditeľ firmy LSE – Life Star Emergency, ktorá je víťazom tendra.

Pri zostavení komisií som postupoval v súlade s mojím svedomím a vedomím a výber každého člena komisií som starostlivo zvážil tak, aby boli komisie na vyhodnotenie žiadosti o vydanie povolenia plne kompetentné, dôveryhodné a aby boli zložené z takých odborníkov, ktorí sú plne kvalifikovaní a ktorých vedomosti a znalosti budú nápomocné pre výber nových poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorí budú schopní poskytovať služby v zmysle vydaných povolení,“ uviedol v stanovisku úradu Haško. Ako dodal, všetkých členov komisií vymenoval po zvážení a po posúdení prekážok zaujatosti na základe zákona.

Prekážky zaujatosti

Ani jeden z členov výberových komisií v zmysle zákona podľa predsedu neuviedol ani v čase vymenovania za člena komisie, ani počas výberového konania žiadnu prekážku zaujatosti, ktorá je uvedená v zákone.

Iné prekážky zaujatosti, ktoré zákon nedefinuje som neposudzoval, nakoľko ako zástupca orgánu verejnej moci som povinný postupovať v zmysle zákona a súčasne platná právna úprava mi iné ako v zákone uvedené prekážky posudzovať neumožňuje,“ vyjadril sa predseda úradu. „Všetci členovia výberových komisií postupovali pri vyhodnocovaní žiadostí o vydanie povolenia v súlade so zákonom a ďalšími podzákonnými normami, v súlade so štatútom ako aj rokovacím poriadkom výberových komisií. Každá žiadosť o vydanie povolenia bola hodnotená samostatne a objektívne,“ informoval Haško.

Ako na tlačovej besede v pondelok informoval podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva OĽaNO Marek Krajčí, podľa hnutia boli štyria z piatich členov výberovej komisie v konflikte záujmov, dvaja sú priamo z ministerstva zdravotníctva, jeden spolupracoval so spoločnosťou, ktorá tento tender vyhrala.

Z tohto dôvodu, že došlo k porušeniu zákona, zvolávame mimoriadny zdravotnícky výbor, kde ministerku ako aj predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou požiadame o vysvetlenie celej kauzy a, samozrejme, budeme žiadať, aby nám oznámili, ako budú celú záležitosť riešiť,“ dodal Krajčí.

Zásah do nezávislosti

Ministerstvo zdravotníctva na základe medializovaných informácií zvažuje podanie podnetu na generálnu prokuratúru na prešetrenie postupu v uvedenej veci.

Vzhľadom na vzniknutú situáciu bude ministerka Andrea Kalavská na základe medializovaných informácií žiadať od predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vysvetlenie. Šéfka rezortu zdravotníctva je za to, že dané výberové konanie má byť transparentné a nezávislé,“ uviedol rezort.

Všetky doteraz medializované informácie, ako aj vyjadrenia zo strany ministerstva zdravotníctva v tejto veci považujem v prvom rade za zásah do nezávislosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ dodal jeho predseda. Komisie boli podľa neho zložené z jedného zamestnanca úradu lekára, ktorý bol výberovou komisiou zvolený za predsedu.

Druhým členom bol lekár, ktorý pracuje vo svojej ambulancii a v minulosti pracoval na ministerstve zdravotníctva. Ďalšími členmi výberovej komisie boli zamestnanci ministerstva zdravotníctva, ktorí sa zúčastňujú tvorby legislatívy, procesu na vydávanie povolení. Členmi boli tiež zástupca Dopravného úradu a ministerstva vnútra, Hasičského a záchranného zboru.

K téme

Súťaž na prevádzkovanie záchraniek bola v súlade so zákonom, tvrdí úrad pre dohľad Odchod Falcku nevytvorí dieru na trhu, tvrdí prezident asociácie záchraniek

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Cséfalvayová vystupuje z Mosta-Híd, spomína sa v súvislosti s Dobrou voľbou NAKA zastavila trestné stíhanie vydierania exprezidenta, Fico sa podľa Kisku usvedčuje sám Fanúšik, ktorý napadol Mitreu, dostane doživotný zákaz vstupu na zápasy Slovana Bratislava Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Foto: Prezidentka Čaputová vyjadrila podporu proreformným snahám Ukrajiny Zomrel hudobník Ric Ocasek, jeho kapela The Cars je v Rock’n’rollovej sieni slávy Opitej matke vypadla z kočíka päťmesačná dcéra a nechala ju na chodníku

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X