Zrušením doplatkov za lieky si ľudia polepšia len o tri eurá mesačne, upozorňuje Úrad vlády

lekáreň, lieky
Úrad vlády sa tiež pýta podľa akých kritérií boli dané skupiny obyvateľstva identifikované ako najzraniteľnejšie. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Zrušením doplatkov za lieky si rodiny s dieťaťom do šiestich rokov, dôchodcovia a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím prilepšia o tri eurá mesačne. Počas pripomienkového konania k návrhu novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov na to upozornil Úrad vlády SR.

Ministerstvo zdravotníctva pritom v doložke sociálnych vplyvov uvádza, že dotknuté skupiny poistencov získajú 37 eur mesačne. „Suma 37 eur predstavuje pri uvedených predpokladoch ročný vplyv na rozpočet dotknutých domácností,“ uviedol úrad vlády. Žiada preto opraviť hodnotu pozitívneho vplyvu na tri eurá na osobu a mesiac.

Ľudia by mali poznať aj lacnejšiu alternatívu

Úrad vlády tiež pripomenul, že legislatívna úprava už dnes garantuje vybraným skupinám pacientov preplatenie doplatkov za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky po prekročení limitu spoluúčasti.

Podľa revízie výdavkov na zdravotníctvo Slovensko vynakladá na lieky relatívne veľkú časť z celkových výdavkov na zdravotníctvo. „Podľa spomínanej revízie je cieľom znížiť výdavky na lieky a tiež zvýšiť povedomie pacientov o možnostiach výberu lacnejších, ale rovnako kvalitných liekov,“ upozornil úrad vlády.

Úradu vlády sa nepáči pomenovanie

Ako doplnil, pre zvýšenie hodnoty za peniaze v slovenskom zdravotníctve sa odporúča zvýšiť výdavky na iné oblasti než lieky, napríklad primárnu ambulantnú starostlivosť, dlhodobú starostlivosť či prevenciu. V tomto kontexte preto podľa úradu predkladaný návrh nenapĺňa princípy hodnoty za peniaze.

Pripomienku má úrad vlády aj k označovaniu týchto skupín ako najzraniteľnejších. Žiada doložiť, na základe akých kritérií boli dané skupiny obyvateľstva identifikované ako najzraniteľnejšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad vlády SR