Urgenty v bratislavskom Ružinove a v Žiline postúpili

Ruzinov_centralny.jpg
Foto: UNB

AKTUALIZOVANÉ – Urgentné príjmy nemocníc v bratislavskom Ružinove a v žilinskej nemocnici postúpili do vyššej kategórie. Vláda ich na návrh ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej preradila na zoznam nemocníc s urgentom 2. typu.

Univerzitná nemocnica Bratislava – Ružinov a Fakultná nemocnica Žilina tak od 1. marca budú zaradené v sieti urgentných príjmov 2. typu. Ten je komplexnejší ako urgent 1. typu. Zároveň to pre obe nemocnice bude znamenať aj vyššie platby od poisťovní.

Vláda zároveň na svojom stredajšom zasadnutí opravila v zozname názvy dvoch ďalších poskytovateľov – levickej a komárňanskej nemocnice. Tie sa totiž od vydania pôvodného zoznamu zmenili.

Kalavská: Dvojky budú špičkové

„Urgentné príjmy v nemocniciach považujeme za dôležitú súčasť poskytovania zdravotnej starostlivosti. Manažujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti pri urgentných stavoch. Ide teda o dôležitý segment celého reťazca poskytovania zdravotnej starostlivosti. Práve z toho dôvodu sme pristúpili k výraznej modernizácii urgentných príjmov a rozšírili sme aj ich zoznam,“ reagovala na stredajšie rozhodnutie kabinetu ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Urgentné príjmy 2. typu budú podľa rezortu zdravotníctva v budúcnosti najšpičkovejšie. Prechodné obdobie na ich zriadenie a splnenie materiálno-technického vybavenia ako aj personálneho zabezpečenia majú nemocnice v Bratislave a v Žiline do 30. júna 2020.

Prvý urgentný príjem 2. typu bol pritom na Slovensku uvedený do prevádzky v uplynulých dňoch vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici.

Ministerstvo zároveň dodáva, že aj ostatné nemocnice, ktoré nie sú zaradené v sieti urgentných príjmov 1. a 2. typu, môžu aj naďalej poskytovať urgentnú zdravotnú starostlivosť v rámci ústavnej pohotovostnej služby.

„Rozdiel je len v tom, že platby z poisťovne nemajú hradenú paušálom, ale na základe výkonov,“ dodáva rezort zdravotníctva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava