USA začnú opäť očkovať vakcínou od firmy Johnson & Johnson, riziká úrady vyriešia varovaním

Vakcína, Johnson & Johnson
Vakcína firmy Johnson & Johnson Foto: Ilustračné, SITA/AP

Americké zdravotnícke úrady zrušili jedenásť dní trvajúce pozastavenie používania vakcíny spoločnosti Johnson & Johnson proti ochoreniu COVID-19. Urobili to potom, ako sa panel poradcov vyslovil za obnovenie očkovania touto vakcínou napriek veľmi zriedkavým prípadom vzniku krvných zrazenín po podaní očkovacej látky.

Po podaní takmer 8 miliónov dávok vakcíny Johnson & Johnson v USA zistili 15 prípadov krvných zrazenín, ktoré sa vytvorili u žien vo veku väčšinou pod 50 rokov. Tri pacientky zomreli.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Federálni zdravotnícki predstavitelia však nakoniec dospeli k záveru, že vakcína Johnson & Johnson je nevyhnutná pre boj proti pandémii a malé riziká sa môžu riešiť varovaním, ktoré má mladším ženám pomôcť rozhodnúť sa, či by mali použiť túto vakcínu alebo alternatívu.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že vakcína firmy Johnson & Johnson má významné výhody pre časť ľudí, ktorí očakávajú jej návrat. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) aktualizoval online informačný leták k vakcíne.

Riaditeľ vedeckého oddelenia spoločnosti Johnson & Johnson Paul Stoffels sľúbil, že firma bude spolupracovať s americkými a globálnymi inštitúciami, aby „zabezpečila, že veľmi zriedkavé prípady krvných zrazenín sa môžu včas zisťovať a efektívne liečiť.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbFDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivJohnson & Johnson