V africkej Guinei potvrdili úmrtie na ebolu, zdravotníci začali ihneď s trasovaním kontaktov

Kongo, Ebola
U všetkých infikovaných sa ochorenie prejavilo po pohrebe blízkej osoby. Foto: archívne, SITA/AP

V africkej Guinei po prvý raz od roku 2016 zaznamenali úmrtia v dôsledku eboly. Zdravotnícki odborníci, na ktorých sa odvoláva spravodajský portál BBC, informovali o troch mŕtvych. U ďalších piatich potvrdili prítomnosť vírusu. U všetkých sa objavili príznaky ako hnačka, zvracanie a krvácanie po tom, čo sa zúčastnili na pohrebe.

Sakoba Keita, šéf guinejského úradu zdravotníctva, informoval, že robia viac testov, aby potvrdili situáciu v oblasti pri meste Nzérékoré. Zdravotníci podľa neho pracujú na trasovaní a izolácii prípadov.

Regionálna šéfka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Afriku Matshidiso Moeti na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že WHO „zintenzívňuje úsilie v oblasti pripravenosti a reakcie“ vzhľadom na možné šírenie eboly v Guinei.

V rokoch 2013 až 2016 si epidémia eboly, ktorá sa začala v Guinei, vyžiadala v západnej Afrike viac ako 11-tisíc mŕtvych. V reakcii na túto epidémiu následne vzniklo niekoľko vakcín, ktoré neskôr využili na boj s vírusom v Konžskej demokratickej republike.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia