V Anglicku zachytili falšovaný liek Xarelto

Liek_vd.jpg
Foto: Pixabay.com
Balenie bolo v poľsko-slovenskej jazykovej verzii.

V anglickej veľkodistribučnej spoločnosti našli falšované balenie lieku Xarelto 20 mg filmom obalené tablety, tbl flm 28×20 mg (blis.PP/Al), šarža BXHVHC3 s exspiráciou 09/2020 dodané z Poľska, v poľsko-slovenskej jazykovej verzii. Informoval o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Predmetná šarža BXHVHC3 je originálnou šaržou vyrobenou autorizovaným výrobcom. Distribuovaná bola výlučne na poľský trh.

ŠÚKL vyzýva držiteľov príslušných povolení  o kontrolu a zvýšenú opatrnosť pri príjme a výdaji tohto lieku.

U nás by sa vyskytnúť nemal.

Vzhľadom na skutočnosti, že držitelia povolenia na veľkodistribúciu liekov sú povinní overovať si svojich dodávateľov liekov a vykonávať senzorickú kontrolu liekov, pričom súbežný dovoz predmetného lieku nie je povolený, nepredpokladáme, že by sa v oficiálnom liekovom reťazci mohli podozrivé balenia lieku Xarelto 20 mg x 28 tbl flm vyskytnúť,“ konštatuje ústav.

V prípade podozrenia na výskyt falšovaného balenia, bezodkladne kontaktujte ŠÚKL na: counterfeits@sukl.sk alebo na telefónnom čísle: 02/50 701 276,“ dodal ŠÚKL.

Xarelto je obchodný názov lieku rivaroxaban. Ide o antikoagulant, ktorý sa používa ako prevencia pred vznikom krvných zrazenín a ich liečbu. Dostupný je iba na lekársky predpis.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv