Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
simulácia kritickej situácie
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nácvik kritickej situácie Foto: DFNsP Banská Bystrica
17. 06. 2019 15:14 Zdravotnícke zariadeniaBanská Bystrica od mevZdravotnictve.sk

V banskobystrickej detskej nemocnici simulovali kritické situácie

Uplynulý víkend sa v Banskej Bystrici niesol v duchu vzdelávania anestéziológov v kritických situáciách na operačnej sále. Ako informovala referentka pre marketing banskobystrickej detskej nemocnice Jana Petríková, simulačný workshop sa podarilo zorganizovať už po piatykrát.

Ide o projekt II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica a Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Organizátorom sa tento rok podarilo zabezpečiť špičkových lektorov, ktorí sa odieľali na príprave a zabezpečení jednotlivých klinických stanovíšť.

simulovanie kritických situácii
Pacientov nahradili umelí figurantiFoto: DFNsP Banská Bystrica

Prítomní boli lektori z rakúskeho simulačného centra vo Wiener Neustadte, psychológovia zo Slovenskej akadémie vied a Viedenskej univerzity, lekári špecialisti z detského kardiocentra, lektori zo simulačného centra z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine, anestéziológovia, pediatrickí anestéziológovia, či súdni znalci v odbore anestéziológia.

Už tradične sa okrem lekárov a sestier z iných nemocníc Slovenska workshopu zúčastnili aj frekventanti z Českej republiky.

Vzniknúť by malo simulačné centrum

Program workshopu bol zameraný predovšetkým na nemedicínske zručnosti účastníkov. Kritické situácie totiž nezlyhávajú na nedostatku teoretických vedomostí lekárov či sestier, ale na neefektivite tímovej spolupráce, nekomunikácii a neorganizácii riešenia situácie.

Toto podujatie je svojim obsahom a rozsahom jediným a jedinečným edukačným projektom na Slovensku napriek tomu, že simulačný spôsob výučby je už v zahraničí štandardom,“ uviedol medicínsky riaditeľ DFNsP Miloslav Hanula.

Podľa neho preto obe banskobystrické fakultné nemocnice pripravujú projekt vybudovania simulačného centra. To by malo napomáhať zvyšovať bezpečnosť pacientov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Odporúčané články

Budúce sestry sa môžu uchádzať o vzdelávací grant Výdavky zdravotníckych zariadení by sa mali zosúladiť s príjmami poisťovní, tvrdí Zelník

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Slovensko opäť čaká horúci víkend, pre niektoré okresy platí výstraha prvého stupňa Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Na stavbu stožiara pred parlamentom môžu prispieť aj Slováci, niektorí údajne prejavili záujem Danko vyzýva veľvyslancov, aby svojou účasťou podporili aj pochod Hrdí na rodinu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X