V banskobystrickej nemocnici otvorili dom ošetrovateľskej starostlivosti

Fdr_dos.jpg
Foto: FNsP FDR Banská Bystrica

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica otvorila od pondelka vo svojich priestoroch Dom ošetrovateľskej starostlivosti. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Dom je určený pre pacientov, ktorí nepotrebujú starostlivosť lekára, ale sú imobilní, vyžadujú pravidelné sledovanie stavu, previazať ranu, podať lieky, rehabilitovať, majú zavedené sondy alebo vývody.

„Dom ošetrovateľskej starostlivosti (DOS) pomôže vyriešiť situáciu pacientom, kedy už nemusia byť hospitalizovaní, ale ich stav si ešte vyžaduje ošetrovateľskú starostlivosť a ich príbuzní nemajú možnosť sa o nich celodenne postarať,“ vysvetlila Maťašeje.

Najviac jeden mesiac

Zariadenie je určené najmä pre pacientov prepustených z FNsP F. D. Roosevelta. „Ak budú dostupné lôžka, prijmeme aj pacientov z domáceho prostredia. Vieme tiež pomôcť aj s krátkodobými pobytmi v prípade, ak príbuzní majú napríklad vlastné zdravotné problémy, idú na služobnú cestu alebo dovolenku,“ dodala vedúca odboru ošetrovateľstva FDR Monika Trnovcová.

Dĺžka pobytu je maximálne jeden mesiac. „V prípade záujmu o umiestnenie do DOS nás pacient alebo príbuzní osloví osobne alebo telefonicky. Vyplní potrebné tlačivo, dohodne si dátum prijatia pacienta. DOS sa nachádza v lôžkovej časti nemocnice v monobloku B1 na 13. poschodí. Pacientom je k dispozícii 9 lôžok v novo zrekonštruovaných izbách,“ upresnila Blanka Vaculčiaková, odborný garant zariadenia.

Demografia si takéto zariadenia žiada

Ako priblížila generálna riaditeľka FDR Miriam Lapuníková, demografický vývoj si nástojčivo vyžaduje vznik takýchto zariadení. Obyvateľstvo nielen na Slovensku starne, doba prežívania sa predlžuje, avšak v istom okamihu môže nastať situácia, že človek potrebuje istý druh ošetrovateľskej starostlivosti.

„Kontinuita zdravotnej starostlivosti je pre nás prvoradá. Ale poskytovať čisto ošetrovateľskú starostlivosť na oddelení vybavenom personálne aj materiálne na poskytovanie najodbornejšej zdravotnej starostlivosti je medicínsky aj ekonomicky neefektívne,“ dodala Lapuníková.

Služby DOS nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Sú plne spoplatnené. Jeden deň pobytu stojí 35eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica