V banskobystrickom dočasnom očkovacom centre chcú zaočkovať tisíc učiteľov

Banskobystricky kraj ockovanie centrum.jpg

V Banskej Bystrici chcú cez víkend zaočkovať tisíc učiteľov v dočasnom očkovacom centre, ktoré vzniklo v spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a zdravotníckeho zariadenia NovaMed v priestoroch ich súkromnej polikliniky.

Očkovacie centrá v spádových okresných mestách je župa pripravená spustiť od marca. Informovala o tom Lenka Štepáneková z oddelenia komunikácie BBSK.

Kraj spolu s mestom

„Som rád, že sme sa dnes stretli pred priestormi dočasného očkovacieho centra, na ktorého príprave a uvedení do prevádzky sa spolu so spoločnosťou NovaMed podieľal aj Banskobystrický samosprávny kraj. Počas tohto víkendu tu bude zaočkovaná tisícka učiteľov, ktorým vakcína poskytne lepšiu ochranu pred novým koronavírusom. Je nesmierne dôležité, aby sme dokázali využiť na boj proti pandémii vedu a vedecké poznatky, medzi ktoré očkovanie jednoznačne patrí,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Dodal, že kraj spolu s mestom Banská Bystrica pre dočasné očkovacie centrum zabezpečili dobrovoľníkov a priestory vybavili zrozumiteľným a prehľadným značením.

„Podieľali sme sa na zabezpečení funkčných informačných systémov a na ich prepojení s Národným centrom zdravotníckych informácií, tiež sa staráme o hygienické a bezpečné prostredie pre personál i všetkých, ktorí sa očkovania zúčastnia,“ doplnil Ján Lunter.

Veľkokapacitné očkovacie centrum

Spoločnosť NovaMed zastrešuje veľkokapacitné očkovacie centrum pre okres Banská Bystrica po zdravotníckej stránke. Na samotné očkovanie vyčlenili päť tímov, pričom každý tím má jedného lekára a jednu sestru.

„Na zabezpečenie plynulosti očkovania, sledovanie zaočkovaných klientov a riešenie komplikácií bude prítomný rozsiahly tím zdravotníkov aj administrativnych pracovníkov z vedenia firmy,“ povedala riaditeľka spoločnosti NovaMed Ľubica Finďová.

Pracujú na spustení ďalších

BBSK naďalej pracuje na spustení desiatky očkovacích centier v spádových okresných mestách. Tie je pripravený otvoriť od začiatku marca, ak ich vstup do zariadení očkovacieho systému umožní ministerstvo zdravotníctva a bude dostatok vakcín.

Do pripravovaných priestorov v bývalej SOŠ na Komenského ulici v Banskej Bystrici (na „Kačici“) by sa malo následne presunúť z polikliniky NovaMed aj aktuálne dočasné očkovacie centrum.

Máme dohodnutých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí budú očkovanie zabezpečovať, prebieha nákup a dodávka potrebného materiálu na vybavenie očkovacích centier a v priebehu budúceho týždňa budú priestory vybavené a zabezpečené všetky služby spojené s prevádzkou očkovacích centier ako zvoz odpadov, zabezpečenie stravy pre personál, upratovacie služby a ďalšie,“ povedal Lunter.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LunterLenka Štepáneková
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj