Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Laboratorium_skumavky.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
23. 05. 2019 10:52 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

V biomedicínskom výskume má Slovensko potenciál

Hlavnou témou druhého ročníka Life Science Innovation Day bolo posilnenie rozvoja excelentnej biomedicíny na Slovensku.

Slovensko má podľa riaditeľky Inštitútu výskumu a vývoja Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) Ivice Kvietikovej v biomedicínskom výskume vysoký potenciál. Uviedla to v stredu na podujatí Life Science Innovation Day. Konalo sa vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave.

Organizátorom stretnutia bola Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK) v spolupráci s MZ.

Hlavnou témou druhého ročníka podujatia bolo posilnenie rozvoja excelentnej biomedicíny na Slovensku.

Nedostatok financií

“My máme vysoký vedecký potenciál, ako vo vedecko-výskumných inštitúciách, tak aj v nemocniciach,” povedala Kvietiková.

Biomedicína si však podľa nej vyžaduje významnú spoluprácu medzi poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a vedeckou komunitou.

“Bohužiaľ, táto oblasť je na Slovensku dlhodobo podfinancovaná,” zhodnotila. Mala by byť podľa nej nastavená jednotná štátna politika v oblasti biomedicíny so systémovou a dlhodobou podporou.

Mikroskop.jpg
Foto: Morguefile.com

Konštatovala, že zlepšenie výskumu môže pomôcť krajine prejsť od výrobnej k znalostnej ekonomike, ktorá vytvára produkty s vysokou pridanou hodnotou.

V súčasnosti je téma biomedicíny rozdelená medzi viacero rezortov. Zaoberá sa ňou prioritne ministerstvo školstva, ale aj ministerstvo zdravotníctva a hospodárstva. Podľa Kvietikovej by však mala vzniknúť úzka medzirezortná spolupráca.

Na výsledky si treba počkať

Člen vedeckej rady MZ a generálny riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb Richard Imrich taktiež vníma nedostatok financií pri podpore výskumu.

“Pridaná hodnota biovýskumu je beh na dlhé trate,“ povedal. Investícia, ktorá sa do neho vloží, sa podľa neho často ukáže až po desaťročiach. To na úrovni ministerstva financií nemusí byt atraktívne. “Toto je sektor, kde je potrebná investícia, dlhodobá udržateľnosť a stabilita financovania,” dodal.

Laboratorium_il.jpg
Foto: Pixabay.com

„Rozvoj biomedicíny, najmä výskum a vývoj inovatívnej, včasnej, personalizovanej diagnostiky, liekov, medicínskych postupov a nových zdravotníckych technológií je nevyhnutný nielen pre zdravú populáciu, ale aj pre posilnenie znalostnej ekonomiky v SR, jej diverzifikáciu, konkurencieschopnosť a udržateľnosť,“ uviedol generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana.

Podľa neho kontinuálna a systémová podpora tohto výskumu a vývoja pomôže udržať špičkových vedcov a pritiahnuť ďalších zo zahraničia.

Inovácie pre budúcnosť

„Inovácie v biomedicíne sú kľúčom k tomu, aby sa zdravotníctvo dostalo do formy pre budúcnosť,“ konštatoval konateľ Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Peter Kompalla.

Podujatím podľa neho vytvorili platformu, kde sa stretávajú zástupcovia z ministerstva zdravotníctva, hospodárstva a vedy, aby spoločne nachádzali riešenia pre budúce výzvy.

Komora pripomenula, že výdavky na zdravotnú starostlivosť na Slovensku dosiahli podľa najaktuálnejších údajov OECD novú rekordnú hodnotu. V roku 2017 predstavovali vyše 16 mil. eur na deň, celkovo to bolo 6 mld. eur. Zodpovedá to podielu na HDP vo výške 7,1 %.

Odporúčané články

Medzinárodná spolupráca vo výskume umožní pacientom dostať sa skôr k inovatívnym liekom Od 15. mája možno žiadať o dotácie na výskum a vývoj v zdravotníctve

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X