V Bratislave a banskobystrickom regióne pribudlo 18 nových sanitiek

Sanitky
Foto: MZ SR
Zastaralý vozový park sa tak postupne obnovuje, čo podľa Ministerstva zdravotníctva SR prináša lepšie pracovné podmienky pre záchranárov.

V Bratislave a banskobystrickom regióne pribudlo 18 nových sanitiek. Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v tlačovej správe, zastaralý vozový park sa tak postupne obnovuje. To zároveň prináša lepšie pracovné podmienky pre záchranárov.

„Prvých 9 nových sanitiek už jazdí v Bratislave, ďalších 9 v banskobystrickom regióne,“ uviedol rezort zdravotníctva.

Stav sanitiek už nezodpovedal požiadavkám kladeným na spoľahlivosť, napriek stopercentnej údržbe a investíciám do servisu. „Už 10 rokov sa denne používajú v náročnom teréne. Často aj v extrémnych podmienkach pri záchrane životov,“ konštatovala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

„Pri týchto výjazdoch práve mnohokrát minúty či sekundy zohrávajú významnú úlohu, či sa pacienta podarí zachrániť alebo nie. Našou úlohou je zabezpečiť také podmienky a urobiť všetko pre to, aby sa životy ľudí v čo najväčšej miere podarilo zachrániť,“ dodala.

Sanitka
Foto: MZ SR

Takmer všetky doterajšie sanitky už opravovali

Sanitky najazdia v priemere viac ako 50 tisíc kilometrov ročne. V súčasnosti používané vozidlá boli obstarávané v trojročnej vlne počnúc rokom 2008.

V skoro všetkých sa už menil motor, prevodovka alebo iné dôležité súčasti. „Pre predstavu, naše autá urobia ročne zhruba 140 tisíc výjazdov a najazdia takmer 4 milióny kilometrov,“ priblížil Ľubomír Slovák.

Záchranná zdravotná služba Bratislava a Záchranná zdravotná služba Košice realizovali verejnú súťaž na výber dodávateľa sanitiek.

Výsledkom obstarávania je rámcová zmluva o nájme veci s dojednaným právom kúpy medzi úspešným uchádzačom a obidvomi príspevkovými organizáciami na obdobie 60 mesiacov s následným odkúpením do vlastníctva.

Prenájom je výhodný

„V nájomnom je zahrnuté prevádzkovanie sanitiek, vrátane zástavby a prístrojového vybavenia. Súčasťou mesačného paušálu sú aj náklady na servis a prevádzku vozidiel, ako aj zákonné či havarijné poistenie, dodanie letných a zimných pneumatík, údržba prístrojového vybavenia, revízia prístrojov, poskytnutie náhradných vozidiel v prípade potreby a iné,“ uviedol generálny riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Ľubomír Slovák.

Maximálny počet vozidiel v zmysle rámcovej nájomnej dohody je 152 kusov. Uvedených 152 vozidiel sú ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a ambulancie RLP s vybavením mobilnej intenzívnej jednotky.

Sanitky
Foto: MZ SR

Rozdelené sú medzi Záchrannú zdravotnú službu Bratislava (90 vozidiel) a Záchrannú službu Košice (62 vozidiel). Prvé vozidlá v ZZS BA už jazdia a sú už v bratislavskom a banskobystrickom regióne.

„Prenájom je výhodný napríklad v tom, že v platbe sú zahrnuté všetky služby súvisiace s prevádzkou sanitiek. Tým nám nevzniknú možné nepredvídateľné výdavky. Takisto nás to odbremení od mnohých administratívnych činností,“ vysvetlil ekonomický riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Dušan Valent.

„Čas a ušetrené prostriedky tak môžeme venovať skvalitňovaniu služieb pre pacientov a investovať do vzdelávania zdravotníckych pracovníkov,“ dodal.

Konečná suma: 30,9 milióna eur

Predpokladaná hodnota zákazky bola v rámci trhových konzultácií stanovená na 35,3 mil. eur s DPH. Vďaka transparentným a efektívnym procesom sa podľa ministerstva podarilo dosiahnuť úsporu viac ako 4 mil. eur.

Finálne vysúťažená cena je 30,9 mil. eur. V priemere je to tak 3 400 eur s DPH na jedno vozidlo za mesiac vrátane kompletného vybavenia a servisu.

„Prostredníctvom automatizovanej elektronickej aukcie sme dosiahli výraznú úsporu v porovnaní s aktuálnymi nákladmi. Táto úspora je približne 12- percentná v porovnaní s nákladmi stanovenými na základe trhových konzultácií pri procese určovania predbežnej hodnoty zákazky,“ doplnil Valent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZZS Záchranná zdravotná služba