V Bratislave odhalili Prsnú stenu, ktorá má podporiť prevenciu rakoviny

Prsná stena
Foto: Vzdravotnictve.sk

Stenu tvoria sadrové odliatky prsníkov zdravých, ale aj chorých žien

V priestoroch bratislavského divadla Nová scéna odhalili Prsnú stenu.

Podľa rádiologičky Aleny Kállayovej má odľahčenou a hravou formou ženám pripomenúť, aby sa starali o svoje zdravie.

Prsná stena, ktorú tvoria sadrové odliatky prsníkov zdravých, ale aj chorých žien, je súčasťou medzinárodného projektu Ostro sledované prsia vo V4.

Projekt má upozorniť na dôležitosť mamografického skríningu v boji proti rakovine prsníka a tiež na prevenciu pri tomto ochorení.

Mamografický skríning včas odhalí nádory

Organizátori pri odhalení steny pripomenuli, že tento rok je na Slovensku rokom prevencie onkologických ochorení a ministerstvo zdravotníctva spolu so zdravotnými poisťovňami rozbieha skríningy rakoviny zamerané aj na aktívne vyhľadávanie skorých štádií rakoviny prsníka.

Cieľom mamografického skríningu je včas zachytiť zhubné nádory alebo chorobné zmeny, z ktorých by sa takéto nádory mohli vyvinúť. „Zo strachu u nás zomrie 300 žien ročne,“ upozornila Kállayová na dôsledky zanedbanej prevencie.

Medzinárodná časť projektu odštartovala v Maďarsku, na Slovensku mala premiéru v Štátnom divadle Košice.

Z Bratislavy sa podujatie vo februári presunie do Poľska a vyvrcholením medzinárodného projektu bude prezentácia Prsnej steny na svetovej konferencii Reach to Recovery International v júni 2019 v Prahe.

Odhalenie steny zorganizovali česká Aliance žen s rakovinou prsu a slovenské organizácie Ružová stužka n. f, Europa Donna Slovensko a občianske združenie Amazonky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom