V Británii očakávajú rýchly pokles vlny nákaz omikronom, v USA je pred kulmináciou

PCR testy potvrdili 3 269 ľudí  novoinfikovaných na koronavírus.
Foto: ilustračné, SITA

Vedci pozorujú signály, že alarmujúca vlna nákaz variantom koronavírusu omikron pravdepodobne už kulminovala vo Veľkej Británii a je tesne pred kulmináciou v USA.

Viac o téme: Koronavírus

Počet prípadov by tak mal začať dramaticky klesať. Omikron je totiž tak veľmi nákazlivý, že mesiac a pol po tom, ako ho v Juhoafrickej republike identifikovali, už nemá koho v USA a Británii infikovať.

Počet bude kulminovať

Pôjde to dole tak rýchlo, ako rýchlo to išlo nahor,“ povedal Ali Mokdad, profesor Washingtonskej univerzity v Seattli.

Podľa modelu, ktorý vypracovala táto univerzita, počet denne hlásených nákaz v USA bude kulminovať 19. januára na úrovni 1,2 milióna infekcií a potom prudko klesne „jednoducho preto, že každý, kto sa mohol nakaziť, bude nakazený“, uviedol Mokdad.

Komplexné výpočty univerzity, ktoré berú do úvahy skutočné počty nákaz zahŕňajúce aj tých, ktorí sa netestovali, naznačujú, že vlna omikronu v skutočnosti už kulminovala 6. januára, keď sa za 24 hodín infikovalo 6 miliónov obyvateľov USA.

Stovky tisíc nakazených

Vo Veľkej Británii podľa vládnych údajov počet nových ochorení COVID-19 klesol minulý týždeň na zhruba 140-tisíc denne po tom, ako v úvode tohto mesiaca stúpol na viac ako 200-tisíc denne.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Profesor britskej Open University Kevin McConway uviedol, že počet ochorení COVID-19 síce stále stúpa napríklad v juhozápadnom Anglicku a regióne West Midlands, ale vlna pandémie už pravdepodobne kulminovala v Londýne.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Kevin McConway