V Česku chcú vyrobiť miliardu dávok vakcíny proti koronavírusu, jej cena mnohých poteší

Vakcína, injekcia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Vo firme Praha Vaccines patriacej americkej spoločnosti Novavax pracujú na vakcíne proti novému koronavírusu. Výrobu navštívil český premiér Andrej Babiš s epidemiológom Romanom Prymulom.

Vakcína sa v októbri dostane do ďalšej fázy testovania, na ktorom sa zúčastní tristo Čechov. Neďaleko Prahy chcú potom vyrobiť miliardu dávok.

Vychádzajú z overených postupov

„Firma Novavax chce globálne vyrobiť dve miliardy vakcín proti koronavírusu, z toho miliardu tu v Českej republike,“ povedal po utorňajšej návšteve premiér.

Spoločnosť v septembri požiada Štátny úrad pre kontrolu liečiv o povolenie uskutočniť v Česku klinické testy.

Viac o téme: Koronavírus

„Vyberú asi 300 našich spoluobčanov, ktorí by sa na nich mali zúčastniť,“ dodal Babiš s tým, že s firmou chcú rokovať a prípadne aj podpísať zmluvu. Najdôležitejšia je podľa neho bezpečnosť látky.

„Tento koncept vychádza z úplne overených postupov. Používa sa proteín z povrchovej časti vírusu. Má za cieľ navodiť imunitnú odpoveď a tak nás ochrániť,“ vysvetlil princíp očkovania Prymula, podľa ktorého má vakcína zatiaľ dobré výsledky.

Vakcína za zhruba tri eurá

„Ak by sme ich porovnali s výsledkami iných spoločností, zatiaľ vakcína vykazuje lepšie parametre bezpečnosti aj imunogenity,“ vyjadril sa.

Česká republika sa už pripojila k iniciatíve Európskej komisie na nákup vakcíny.

Počíta s tým, že všetky členské krajiny by v prvej fáze mali dostať dávky pre tri percentá populácie a následne pre 20 percent. Komisia už rokuje so šiestimi výrobcami.

Cena vakcíny by sa podľa epidemiológa mala pohybovať okolo troch eur. „Pre ľudí bude zadarmo,“ dodal Babiš.

Očkovanie nebude povinné

Investície poputujú výhradne od štátu, zdravotné poisťovne sa na nákupe európskej vakcíny nebudú podieľať.

Vakcinácia nebude povinná. Prymula dodal, že už vytipovali asi 3,6 milióna Čechov, ktorí by sa mali dať zaočkovať v prvej fáze.

Najprv by tak mali urobiť zdravotníci, potom starší ľudia a pacienti s viacerými chorobami.

V krajine je vo vývoji aj ďalšia, česká vakcína. „O nej mám len veľmi málo informácií, ale ten vývoj pokračuje,“ dodal epidemiológ, podľa ktorého nie je vhodné pripraviť vakcínu z usmrteného vírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišRoman Prymula
Firmy a inštitúcie NovavaxPraha Vaccines