V Česku zaznamenali prvý prípad záškrtu od roku 1995, hygienici už zrejme poznajú aj zdroj nákazy

Koronavirus
Foto: ilustračné, Getty images

V Českej republike sa objavila zriedkavá forma záškrtu. O náleze prvého prípadu ochorenia od roku 1995 informovali Štátny zdravotný úrad (SZÚ) a Krajská hygienická stanica (KHS) v Jihlave.

Pacientku z Vysočiny, ktorá sa baktériou nakazila pravdepodobne od domáceho zvieraťa, aj hospitalizovali, uvádza spravodajský portál iDNES.cz.

Veľké zdravotné problémy

Pacientka, ktorá má iné chronické ochorenie, so záškrtom prišla k lekárovi ešte v apríli po tom, ako začala mať veľké zdravotné problémy.

„Pretože príznaky boli už naozaj veľké, lekár ju okamžite poslal do nemocnice. Tam ju vyšetrili, odobrali vzorky a nasadili antibiotiká. Dnes už je v domácom vyšetrovaní, ale stále pod dohľadom lekárov,“ povedala hovorkyňa hygienickej stanice v Jihlave Jana Böhmová.

Riaditeľka SZÚ Barbora Macková zase vysvetlila, že zdroj infekcie, o ktorom predpokladajú, že je zo zvieraťa, ktoré chovala rodina pacientky, by mali potvrdiť ďalšie testy.

Epidemiologické vyšetrovanie

Po nahlásení pozitívneho laboratórneho výsledku začali hygienici na Vysočine epidemiologické vyšetrovanie. Podľa riaditeľa KHS v Jihlave Jana Pečinku zisťujú zdroj infekcie a dohľadávajú rizikové kontakty pacientky.

Riaditeľka protiepidemického odboru hygienickej stanice Hana Pavlasová doplnila, že tieto osoby teraz sledujú svoj zdravotný stav, sú v starostlivosti praktického lekára a ešte sa podrobia klinickému vyšetreniu a odberom.

Očkovanie je povinné

Záškrt spôsobuje baktéria corynebacterium diphtheriae. Zdrojom je kontakt s bacilonosičom, ktorým môže byť aj zviera. Šíri sa kvapôčkovou infekciou, ale vzácne aj stykom s kontaminovanými predmetmi. Môže súvisieť aj s cestami do zahraničia a kontaktom s infikovanou osobou.

Posledný známy prípad diftérie v Česku pochádza z roku 1995 a naposledy na túto chorobu ľudia zomierali ešte v Československu v roku 1969. Ochorenie sa podarilo vykynožiť očkovaním, ktoré je povinné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom