V Domove sociálnych služieb v Sabinove prepukol COVID-19, v karanténe skončilo viac ako sto ľudí

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) eviduje k dnešnému dňu pozitívne prípady na koronavírus v desiatich zariadeniach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Z nich je v červenom semafore šesť Zariadení sociálnych služieb (ZSS).

Ide o zariadenia v Sabinove, Starej Ľubovni, Stropkove, Bardejove, Dúbrave a Spišskom Podhradí. Najhoršia situácia je v Domove sociálnych služieb (DSS) v Sabinove, kde skončilo v karanténe 124 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Väčšina nemá žiadne príznaky, niektorí klienti len mierne. Aktuálnou epidemiologickou situáciou vo svojich organizáciách sa dnes zaoberal Krízový štáb PSK.

V karanténe skončila stovka ľudí

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, v sabinovskom DSS zaznamenali dvoch pozitívnych zamestnancov a po pretestovaní kontaktov antigénovými testami bola zistená pozitivita u väčšiny prijímateľov sociálnych služieb a u 15-tich zamestnancov zariadenia. Regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhodol preventívne o karanténe celého zariadenia. Skončilo v nej 91 prijímateľov sociálnej služby a 33 zamestnancov.

„Vo štvrtok 22. októbra sa uskutoční presnejšie PCR testovanie všetkých prijímateľov i zamestnancov domova. Situáciu spolu s hygienikmi monitorujeme. U dvanástich klientov sú mierne symptómy ochorenia, ostatní sú bez príznakov,“ informoval na krízovom štábe vedúci odboru sociálnych vecí a rodiny Pavel Slaninka.

V zariadení platí sprísnený epidemiologický režim a dôsledne sa dodržiava pandemický plán s vyčlenenými zónami. Zabezpečené sú aj ochranné pracovné prostriedky vrátane antigénových testov, ktoré kraj v uplynulých dňoch prerozdelil a distribuoval pre verejných i neverejných poskytovateľov zo zásob Štátnych hmotných rezerv SR v počte 10 500 kusov.

Zabezpečenie ochranných prostriedkov

Zabezpečením ochranných pracovných prostriedkov sa krízový štáb PSK zaoberal aj v súvislosti s ambulanciami prvého kontaktu a špecialistov, ktorých je na území Prešovského kraja 1 750.

„Samospráva už adresovala Ministerstvu zdravotníctva SR požiadavku o dodanie chirurgických masiek, ochranných rukavíc, odevov, okuliarov, štítov, respirátorov a skríningových testov na COVID-19 pre neštátnych poskytovateľov na vytvorenie zásob na 30 dní,“ informovala Jeleňová.

Sedem ambulancií je zatvorených

V súvislosti s fungovaním ambulancií na území kraja odbor zdravotníctva PSK informoval, že zdravotná starostlivosť je zabezpečená v súlade s platnými epidemiologickými nariadeniami vlády a hlavného hygienika.

Aktuálne kraj eviduje z dôvodu karantény uzatvorenie ambulancií u dvoch všeobecných lekárov pre dospelých, jedného všeobecného lekára pre deti a dorast a u štyroch špecialistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša JeleňováPavel Slaninka
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaŠHR Štátne hmotné rezervy