Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Svet zdravia
28. 06. 2018 12:35 Zdravotnícke zariadenia Marek elias.jpg od SITA

V Humennom otvorili nové pracovisko urgentného príjmu

Pomoc akútnym pacientom poskytnú v nepretržitej prevádzke

Humenská nemocnica spustila do prevádzky pracovisko urgentného príjmu. Pomoc akútnym pacientom tak už poskytuje v nepretržitej prevádzke. Agentúru SITA o tom informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia.

Ministerstvo zdravotníctva SR minulý rok zaradilo humenskú nemocnicu do pevnej siete všeobecných nemocníc, v ktorých budú vytvorené urgentné príjmy prvého typu.

„Vytvorili sme samostatný priestor, ktorý spĺňa všetky najprísnejšie kritériá predpísané rezortom. Pacient s akútnym problémom tak už môže prísť, alebo ho privezú do nemocnice vždy na jedno miesto, kde bude neustále k dispozícii potrebný zdravotnícky personál,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Humenné Eugen Lešo.

Budú používať triáž

Urgentný príjem sa nachádza v budove internistického pavilónu E blízko hlavnej recepcie. Ponúka dva oddelené vstupy – pre mobilných pacientov, ktorí na pracovisko prídu sami a bezbariérový vstup pre pacientov privezených záchrannou zdravotnou službou.

Ošetrenie bude založené na modernom triediacom systéme pacientov, tzv. triáži.

„Pacienti budú po zaregistrovaní zdravotníckym pracovníkom rozdelení do piatich skupín podľa závažnosti ich zdravotného stavu a to bude určovať poradie ich ošetrenia. Osoby s potrebou resuscitácie a bezodkladnej podpory životných funkcií budú mať najvyššiu prioritu a budú sa riešiť bezodkladne,“ vysvetlil riaditeľ.

Naopak, ak príde pacient s menej závažnou komplikáciou, je možné, že bude v čakárni sedieť dlhšie, keďže systém uprednostňuje najvážnejšie prípady. Zázemie urgentného príjmu tvoria tiež štyri expektačné lôžka, ktoré môže nemocnica v prípade potreby rozšíriť na osem.

Humenne_urgent_postel.jpg

Vybudujú aj röntgen

Internistickým a neurologickým pacientom je na urgentnom príjme neustále k dispozícii internistický lekár. Po novom tak už napríklad s bolesťou na hrudníku či podozrením na cievnu mozgovú príhodu nechodia na interné či neurologické oddelenie a nemiešajú sa tak s hospitalizovanými pacientmi.

Pacienti s chirurgickými diagnózami budú počas dňa, teda od 7:00 do 15:30, ošetrovaní v chirurgickej časti urgentného príjmu. Ak si zdravotný stav bude vyžadovať ďalšie vyšetrenia, pacient bude vnútronemocničnou dopravou prevezený na chirurgické oddelenie do iného pavilónu. Po 15:30 môže ísť takýto pacient už priamo na chirurgické oddelenie.

Ako zdôraznil Lešo, v prácach na novom pracovisku budú ďalej pokračovať. „V krátkej dobe plánujeme v budove urgentného príjmu vybudovať nové röntgenové pracovisko, vďaka ktorému už ani chirurgickí pacienti nebudú musieť chodiť na niektoré vyšetrenia do iného pavilónu. Pribudne tiež ďalší zdravotnícky personál,“ dodal riaditeľ.

K téme

Humenská nemocnica nakúpi novú techniku a niektoré oddelenia spojí, do úprav investuje milióny eur Nemocnica v Dunajskej Strede štartuje rekonštrukciu za 3,5 milióna eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X