V Indii budú monitorovať infikovaných pacientov pomocou náramkov, ten zmapuje ich pohyb aj telesnú teplotu

Female hand with a smart bracelet. Modern gadgets. Creative pop art pink blue neon color. Trendy gradient illumination. Night light
V Indii plánujú pacientov s koronavírusom monitorovať elektronickými náramkami Foto: Getty images

India plánuje vyrobiť tisícky elektronických náramkov, prostredníctvom ktorých chce monitorovať pacientov s novým koronavírusom a hľadať osoby, ktoré sa s nimi dostali do kontaktu. Krajina postupne zmierňuje prísne karanténne opatrenia a zároveň posilňuje sledovanie nákazy. Podobný program majú už napríklad v Hongkongu, kde takto monitorujú cestovateľov zo zahraničia v samoizolácii.

Pacientov budú monitorovať

Program s náramkami je zameraný na sledovanie pacientov v karanténe a pomoc zdravotníkom a poskytovateľom základných služieb. Náramky budú sledovať pohyb takýchto pacientov doma a v nemocniciach i nárasty ich telesnej teploty.

Tiež budú mať tiesňové tlačidlo, aby si pacienti v núdzi mohli privolať pomoc. Ak pacient prejde cez karanténnu zónu, náramok na to upozorní úrady verejného zdravotníctva.

Zdravotnícki zamestnanci vďaka náramkom budú môcť zistiť, či sa ľudia, s ktorými sú v kontakte, pohybovali vo vysoko rizikových zónach alebo boli v kontakte s nakazenou osobou.

Pacienti budú pod drobnohľadom

Náramky budú zaznamenávať všetky miesta, ktoré nakazené osoby navštívili, a trasy, ktorými chodili. Budú vedieť určiť, či používateľ cestoval do zahraničia, aj identifikovať ľudí v jeho blízkosti.

Zároveň tiež budú upozorňovať, ak sa v okolí objaví nakazená osoba. Zariadenia tiež pomôžu vytvoriť takzvaný virtuálny okruh okolo monitorovaných oblastí, ako sú napríklad miesta náboženských zhromaždení, a vždy osoby vychádzajúce alebo vstupujúce do takéhoto okruhu na to upozornia.

Viac o téme Koronavírus

Nakazených pacientov sledujú pomocou aplikácie

Dizajn náramkov predstaví v nemocniciach a jednotlivých štátoch vládny podnik Broadcast Engineering Consultants India. Na výrobe bude spolupracovať s indickými startupmi.

Predseda spoločnosti George Kuruvilla uviedol, že ich pravdepodobne dajú do obehu v máji. Očakáva sa, že ich budú tisícky, ale presný počet nie je známy.

Indická centrálna vláda nechala vytvoriť aplikáciu Aarogya Setu zameranú na sledovanie kontaktu s nakazenými, a určenie infekčného rizika ľudí.

Od 2. apríla, keď ju spustili, zaznamenala viac ako 50 miliónov stiahnutí. Podľa Kuruvillu by náramky mohli integrovať dáta, ktoré zachytí daná aplikácia.

V Indii potvrdili takmer 20-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom vrátane 640 úmrtí. Podľa odborníkov však v krajine epidémia ešte nedosiahla vrchol a stať sa tak môže až v horizonte niekoľkých týždňov.

Viac o téme Ekonomické dopady koronavírusu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom