V Indii podali už miliardu vakcín, minimálne jednou dávkou sú zaočkované už tri štvrtiny populácie

Koronavírus, India, očkovanie
Úplne zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 je zhruba 30 percent obyvateľstva Indie. Foto: SITA/AP

V Indii už podali jednu miliardu dávok vakcíny proti koronavírusu. Informovali o tom vo štvrtok predstavitelia krajiny. Približne 75 percent dospelej populácie krajiny, čiže 707 miliónov ľudí, dostalo aspoň jednu dávku očkovacej látky.

Tempo vakcinácie sa musí zrýchliť

Úplne zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 je zhruba 30 percent obyvateľstva Indie, čiže 291 miliónov ľudí. Počet infekcií v Indii výrazne klesol po ničivých mesiacoch na začiatku roka.

Viac o téme: Koronavírus

Krajina sa vyjadrila, že sa usiluje zaočkovať všetkých dospelých do konca tohto roka. Experti však hovoria, že súčasné tempo vakcinácie sa bude musieť zrýchliť, ak sa má tento cieľ splniť. V apríli India zastavila export vakcín, keďže počet nákaz v krajine prudko stúpol.

Vývoz vakcín dočasne pozastavili

Vývoz vakcín India obnovila až tento mesiac. Indická vláda teraz predpokladá, že výroba očkovacích látok v krajine bude dostatočná na pokrytie zahraničných aj domácich záväzkov.

Sérologický prieskum, ktorý uskutočnili v júni a v júli, ukázal, že viac ako 60 percent Indov má protilátky proti koronavírusu. To podľa niektorých expertov zmenšuje pravdepodobnosť ďalšej veľkej vlny pandémie v nadchádzajúcich mesiacoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom