V Juhoafrickej republike sa objavil nový variant koronavírusu, môže byť nákazlivejší ako delta

Koronavírus, krv
Technická skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v piatok stretne, aby nový variant posúdila. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 26. novembra, 11:12

V Juhoafrickej republike (JAR) identifikovali nový variant koronavírusu, ktorý svojím vysokým počtom mutácií vyvoláva obavy vo vedeckej komunite. Rýchlo sa šíri u obyvateľov provincie Gauteng. Informoval o tom juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla.

Variant B.1.1.529 má „súbor“ nových mutácií a „veľmi vysoký počet mutácií vyvoláva obavy z predpokladaného imunitného úniku a prenosnosti,“ vyjadril sa Tulio de Oliveira zo Siete pre genomický dohľad v Juhoafrickej republike.

Viac o téme: Koronavírus

„Tento nový variant má oveľa, oveľa viac mutácií, vrátane viac ako 30 spike proteínu, ktorý ovplyvňuje prenosnosť. Vidíme, že sa variant potenciálne šíri veľmi rýchlo. Očakávame, že v najbližších dňoch a týždňoch začneme vidieť tlak na systém zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlil.

Nový variant posúdi WHO

De Oliveira vysvetlil, že tím vedcov zo siedmich juhoafrických univerzít skúma daný variant. Majú 100 plných genómov a v najbližších dňoch očakávajú mnoho ďalších. „Sme znepokojení skokom vo vývoji pri tomto variante,“ povedal a dodal, že dobrá správa je, že sa dá zistiť PCR testom.

Okrem provincie Gauteng, kde potvrdili 77 prípadov nákazy daným variantom, ho potvrdili aj u štyroch osôb v Botswane a jedného človeka Hongkongu, ktorý má priamu súvislosť s cestovaním z JAR, informuje spravodajský portál BBC. Podľa izraelských médií ho potvrdili aj u osoby v Izraeli, ktorá sa vrátila z Malawi, a dva ďalšie podozrivé prípady čakajú na výsledky. Existujú však aj náznaky, že je rozšírený viac.

Technická skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v piatok stretne, aby nový variant posúdila. Možno rozhodne o tom, či dostane názov z gréckej abecedy, ako má napríklad vysoko nákazlivý variant delta.

Británia zakáže lety z JAR

Spojené kráľovstvo v spojitosti s variantom od piatkového poludnia zakáže lety z JAR a ďalších piatich krajín v južnej Afrike a všetci, čo prišli nedávno z niektorej z daných krajín budú musieť absolvovať test na koronavírus.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol, že existujú obavy, že nový variant „môže byť prenosnejší“ ako dominantný variant delta a „vakcíny, ktoré v súčasnosti máme, môžu byť proti nemu menej účinné“. Vedúca britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť Jenny Harries sa vyjadrila, že je to dosiaľ najvýznamnejší objavený variant a je potrebný urgentný výskum o jeho prenosnosti aj reakcii na vakcíny.

Pozastaviť letecké spojenie s južnou Afrikou chce aj Európska komisia. Jej predsedníčka Ursula von der Leyen vo vyhlásení uviedla, že „v úzkej koordinácii s členskými štátmi navrhuje aktivovať núdzovú brzdu, aby sa zastavila letecká doprava z juhoafrického regiónu“.

Zákaz vstupu ľudí z tretích krajín

Cestovné obmedzenia už pre variant zaviedli v Nemecku, Taliansku, Izraeli či Singapure. K takémuto preventívnemu kroku pristúpilo aj Česko. Tamojší minister zahraničia Jakub Kulhánek na Twitteri oznámil, že od soboty bude platiť zákaz vstupu do krajiny pre občanov tretích štátov, ktorí v posledných 14 dňoch strávili viac ako 12 hodín v JAR, Namíbii, Lesothe, Eswatini, Zimbabwe, Botswane, Mozambiku a Zambii.

Občania Česka, Európskej únie a osoby s dlhodobým pobytom v Česku môžu z daných afrických krajín prísť len za dodržania prísnych podmienok. Opatrenia platia do 12. decembra.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ursula von der Leyen
    Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)